Mickey efsanesi 90 yaşında…

İnsanlar Mickey’e çok insancıl ol­duğu için gülüyor ve bu da O’nun bu kadar popüler olmasının ar­kasındaki en büyük sır.” 1978’de Hollywood Şöhretler kaldırımın­da bir yıldız kazanan ilk çizgi film karakteri olan Mickey’i yaratıcısı Walt Disney böyle tarif ediyor. Dile kolay, bundan tam 90 yıl önce Walt Disney, bugün perakende, moda, müzik, spor, sinema ve televizyon sektörlerine ilham veren ve dünya çapında bir kültür ikonu kabul edilen, The Walt Disney Company’nin efsane marka elçisi Mickey’i tasarladı.

Hepimizin yüzüne sıcacık bir gülümseme kondu­ran, dünyanın dört bir yanında yaş, cinsiyet, dil, kültür, coğrafya ayrımı yapmaksızın farklı nesiller arasında duygusal bağ kurabilme yeteneği ve ev­renselliğiyle çok büyük bir hayran kitlesine sahip olan Mickey’nin en sıkı hayranlarından biri de be­nim. Hayatımda çok özel bir yere sahip olan Mic­key’nin yıldönümü kutlamalarını çok yakından ta­kip ediyorum. Gelin onun dünya çapında “Gerçek Bir Efsane” oluşundan ve farklı pek çok sektöre verdiği ilhamdan yola çıkılarak gerçekleşen yıldö­nümü kutlamalarına hep birlikte göz atalım…

Moda dünyasına ilham veriyor

Kutlamalar kapsamında ilk önce dünya çapında ünlü markalarla gerçekleştirilen iş birlikleri ve yeni koleksiyon lansmanları göze çarpıyor. Moda dünyasının en çok ilham aldığı Disney karakter­lerinden biri olan Mickey, her biri kendi alanında efsane projelere imza atan tasarımcı ve markalar­la yapılan iş birliklerinde ön sıralarda yer alıyor. Bugüne dek Chopard, Castlebajac, Dolce&Gab­bana, Tommy Hilfiger, Comme de Garçons, Anya Hindmarch, Markus Lupfer ve Iceberg gibi tasa­rımcılar Disney ile iş birliğinde giysi ve aksesu­ar tarafında Mickey’den ilham alarak çok çeşitli koleksiyonlara imza attı. Mickey ayrıca tasarım

dünyasının öncüleri arasında yer alan Terence Conran ve Ingo Mauerer gibi isimlerin mobilya ve aksesuar tasarımlarına da ilham kaynağı oldu.

ABC Televizyon kanalı, Mickey’nin doğum günü şerefine, 4 Kasım’da özel misafirler ve müzikal performanslar eşliğinde ışıltılı bir kutlama prog­ramı yayınlamaya hazırlanıyor. Disney Chan­nel’da ise yedi dakikalık özel bir doğum günü bölümünün de yer alacağı “Mickey Kısaları”nın beşinci sezonunu yayınlayacak ve Emmy Ödüllü seri böylece toplamda 90’dan fazla kısa film ya­yınlamış olacak.

Disney On Ice gösterileri ise ilk kez sahnelendi­ği 1981’den bu yana programın sunucusu olarak takdim ettiği Mickey için ABD, Avrupa, Ortado­ğu, Afrika ve Latin Amerika’yı kapsayacak turne­sinde, Mickey’nin 90’ıncı yıldönümüne özel ön gösteriler sergileyecek.

Dünyanın her yerine mutluluk yayıyor

Walt Disney Animasyon Stüdyoları, Mickey’nin çizgi film destanını kutlamak için “Mickey’i Kut­lamak” başlığı altında 13 klasik kısa film yayınla­yacak. Filmler Digital ve Blu-ray’de 23 Ekim’den itibaren izlenilebiliyor. Bu arada geçtiğimiz aylar­da düzenlenen San Diego Comic-Con Fuarı’nda

Walt Disney Animasyon Stüdyoları’nın yetenekli çizerlerinden Mark Henn’in “Spread The Happi­ness” (Dünyanın Her Yerine Yayılan Mutluluk) adıyla Mickey’nin 90’ıncı yıl dönümüne özel ha­zırladığı bir kutlama portresi sergilenmişti.

Heyecanla beklediğim bir diğer kutlama etkinliği de Kasım’da New York’ta gerçekleşecek interaktif bir sanat sergisi olan “Mickey: The True Original Exhibition”… Serginin, Mickey’nin “Gerçek Bir Efsane” statüsünün popüler kültür ve sanat dün­yasına verdiği ilhamı gözler önüne seren, sürükle­yici bir pop-up sanat etkinliği olması hedefleniyor. Etkinliğe katılanlar Mickey’nin yer aldığı 100’den fazla karikatür içeriğini keşfedecekleri unutulmaz bir Mickey yolculuğuna adım atacaklar.

Tahmin edersiniz ki 18 Kasım’da tüm Disney tema parklarında da ziyaretçileri 90’ıncı yıl dö­nümüne özel kutlamalar bekliyor. Aktiviteler ara­sında 2019’da da devam edecek olan “Dünyanın En Büyük Fare Partisi” de yer alıyor.

mickey

Türkiye’deki kutlamalarda neler yapılacak?

The Walt Disney Company, dünya çapında kendi alanlarında gerçek birer efsane olan markalarla Mickey temalı iş bir­likleri yapmaya devam ederken Türkiye’de de ba­şarılı moda perakende markalarından LC Waikiki ile 90’ıncı yıla özel “Mickey: Gerçek Bir Efsane” temalı, bebekten yetişkine ürünler içeren zengin bir koleksiyon lanse etti. Lansman şerefine İs­tanbul Modern’de LC Waikiki sponsorluğunda düzenlenen Genç Salı Tasarım Konuşmaları’na The Walt Disney Company’nin lisanslı karakter çizerlerinden Fabrizio Petrossi konuk oldu. Buluşma kapsamında Pet­rossi, her neslin kahramanı Mickey’yi çizim de­neyimlerini tasarım meraklısı gençlere bir çizim atölyesi eşliğinde aktardı.

Türkiye’deki kutlamalar kapsamında ayrıca ünlü moda tasarımcısı Gamze Saraçoğlu, The Walt Disney Company ile iş birliğinde Mickey’nin evrensel cazibesi, iyimser­liği ve pozitifliğinden ilham alarak “Inspired by

Mickey” adlı özel bir kapsül koleksiyon hazırla­dı. İçeriğinde kadın ve genç yetişkinler için spor kıyafetler ve pijamalar (Penti), tekstil ve ev teks­tili ürünleri (Taç Linens) ve su şişesi tasarımları (Hayat Su) yer alan bu kutlama koleksiyonu, seç­kin perakende noktalarında Kasım ayı itibarıyla hayranlarıyla buluşacak. Walt Disney Animasyon Stüdyoları’nın tecrübeli Animatör, Tasarımcı ve Yönetmeni Eric Goldberg Kasım ayında Brand Week’e ko­nuşmacı olarak katılacak ve 90’ıncı yıl dönümü kutlamaları kapsamında sevgili dostumuz Mic­key’nin şimdiye kadar üstlendiği muhteşem rol­lerine ve başından geçen birbirinden renkli ma­ceralarına değinmekle kalmayıp katılımcılar için bir çizim atölyesi de gerçekleştirecek.

Sürprizler yolda…

Kutlamalar Mickey Kısaları, Mickey ve Çılgın Yarışçılar gibi Mickey’nin en popüler içeriklerini uydudan şifresiz yayınlanan Disney Channel’da da hız kesmeden devam ediyor. Hatta doğum günü haftasında bunlara ek olarak sürpriz kut­lama içerikleri de ekranlara gelecekmiş, benden söylemesi… Sosyal medyasız kutlama olur mu diyenlere de cevap hazır; Disney Türkiye Facebo­ok, Disney Channel Türkiye Facebook ve Disney Channel Türkiye Instagram hesapları aracılığıyla sosyal medyada #Mickey90 etiketiyle birbirinden eğlenceli paylaşımlar yapılıyor. Mickey hayranla­rı tüm kutlamalara bu etiketi kullanarak sosyal medya üzerinden dâhil olabilirler.

Mickey’nin 90’ıncı yıl dönümünü bu kadar kap­samlı ele alışımın temelinde Mickey’e olan sev­gim ve ilgim yatıyor aslında. Mickey’nin o dünya çapındaki çok geniş hayran kitlesinin içinde ben de varım. Benim için de olmazsa olmaz bir sem­bol Mickey. Bir kolumun komple Mickey dövme­leri ile kaplı olduğunu söylersem, bu efsane kah­ramanın benim için kıymetini sizlere örneklemiş olurum sanırım.

İyi ki doğdun Mickey!

Steamboat Willie filmi ile 1928 yılında karşımıza ilk çıkışından itibaren hepimizin yüzünü güldü­ren “Gerçek Bir Efsane: Mickey”, bizden önceki nesillere olduğu kadar, bizlere ve bizlerden son­raki nesillere de aynı mutluluk hissini aktarmaya devam ediyor… Yıllardır bitmek tükenmek bil­meyen enerjisiyle hayranları için umut ve neşe kaynağı olan Mickey’e ve yaratıcısı Walt Disney’e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Gelecek ay bu çok sevdiğim efsane kahramanın eğlenceli yolcuğundan ilginç bilgileri tüm detay­larıyla sizinle paylaşmaya devam edeceğim.

İyi ki doğdun dostum, Mickey!

İLGİLİ HABERLER