İlle de fenomen olacaklara…

Sosyal medyada görünür olmanın, “like” almanın büyük önem taşıdığı şu günlerde, milyonlarca takipçi sayısına ulaşıp binlerce “like” almak, bir de üstüne festivallere, açılışlara davet edilmek, bedava gönderilen ürünleri deneyip anlatmak için para almak 20’li yaşlarındaki gençler için neden cazip anlamak çok da zor değil. Ancak, fenomenliğe hevesli gençlerin göremediği, daha yaşlılarınsa bu tip işleri küçümsedikleri için gözden kaçırdıkları bir nokta var: Herkes fenomen olamıyor

Takipçim olmadan ben bir hiçim.” 21 yaşındaki Amerikalı Jessy Tay­lor, 113 bin takipçili Instagram hesabı kapatılınca gözyaşları için­de çektiği videoda böyle söylüyor.

Videoda kullanıcı şikayetleri nedeniyle kapatı­lan hesabını geri almak için yalvaran Taylor’la Britanya’nın ünlü internet gazetesi The Indepen­dent görüşmüş. Taylor, 9-5 mesaisi olan bir işte çalışabilmek için hiçbir niteliğe sahip olmadığını söylemiş.

21 yaşındaki fenomenin YouTube hesabından paylaştığı video, 1.8 milyondan fazla kez izlen­miş. Taylor’ın yeni Instagram hesabı ise biz bu yazıyı yazarken yaklaşık 20 bin kişi tarafından takip ediliyordu.

Fenomen, influencer gibi isimlerle anılan bu yeni nesil “iş” gençler arasında çok popüler… Gençler­le bir araya geldiğimiz etkinliklerde bunu kendi­lerinden sıkça duyuyoruz.

Sosyal medyada görünür olmanın, “like” almanın büyük önem taşıdığı şu günlerde, milyonlarca ta­kipçi sayısına ulaşıp binlerce “like” almak, bir de üstüne festivallere, açılışlara davet edilmek, be­dava gönderilen ürünleri deneyip anlatmak için para almak 20’li yaşlarındaki gençler için neden cazip anlamak çok da zor değil.

Ancak, fenomenliğe hevesli gençlerin göremedi­ği, daha yaşlılarınsa bu tip işleri küçümsedikleri için gözden kaçırdıkları bir nokta var:

Herkes fenomen olamıyor.

Evet, o videoları çeken, postları paylaşanlar her­kes gibi görünüyor. Sofistike olmayan bir dille konuşuyor. Teknolojiyi, daha fazla değil yaşıtları kadar iyi kullanıyor. Yine de işin sonunda birileri fenomen olabiliyor, diğerleri olamıyor.

Fenomenlerin taşıdığı bazı ortak özellikler var:

  1. Zeki olmaları.
  2. Sıradışı düşünebilmeleri.
  3. Mizah kabiliyetlerinin yüksek olması.
  4. Akıllı olmaları (zekâ ile karıştırılmamalı) ki bu para kazanmayı da peşinde getirir.
  5. Dürüst ve samimi bulunmaları.

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi, her yıl düzenlediği Yeni Medya Konferansı’nda bu kez fenomenliği ele almış. Konferansa fenomenleri de davet etmiş. Onlar da doğal olmanın bu “işte” en önemli özelliklerden biri olduğunu söylemiş.

Konferansta konuşan bir fenomen, “Marka tanı­tımlarında sosyal medya hesaplarından insan­ları kandırmak, sadece fenomenlere zarar verir. Kişiler ürünleri bir defa satın alsa bile memnun kalmadıkları ürünleri bir daha almayacaklardır. Hem marka hem de fenomenler için doğruluk çok önemli” demiş.

İnternet fenomenliği, kelimenin tam anlamıyla bir fenomene ve iş koluna dönüştükçe konu üs­tüne akademik çalışmalar, araştırmalar da yapı­lıyor.

Kasım ayında, İşletme Araştırmaları dergisinde yayınlanan ve Müge Örs tarafından yazılan ma­kale, “İnternet fenomenlerini neden takip ediyo­ruz?” sorusuna cevap arıyor. Örs’e göre; “Tüke­ticiler adeta arkadaşları ya da çevrelerindeki bir yakını gibi algıladıkları fenomenlerin tavsiyeleri­ne güvenmekte…”

Business Insider Intelligence tarafından yapılan Influencer Pazarlaması 2018 araştırmasına göre; 2022’de fenomenler aracılığıyla yapılan bu tip pazarlama çalışmaları için 5-10 milyar harcana­cağı öngörülüyormuş.

Yani, beğensek de beğenmesek de internet fe­nomenliği büyüyen bir iş kolu ve her iş kolu gibi kendine has özellikleri, püf noktaları var. O ne­denle, eğer çok istiyorlarsa gençlere kendilerine “uzmanı” olacakları bir alan bulmaları ve bunu kendilerine has biçimde anlatmalarını tavsiye ediyorum. Yoksa bu gözler ne çok komedyen gör­dü, hiçbiri Cem Yılmaz değildi…

Kızılay 150 yaşında

868 yılında kurulan Kızılay, haziran ayında kuruluşunun 150’nci yı­lını kutlamaya başladı.

Bu kapsamdaki etkinliklerden biri sosyal sorumluluk ve insani yar­dım konusunda farkındalık ve duyarlılığı artırma amacıyla tasarlanan “Hilâl-i Ahmer Koleksiyonu”… Pek çok sanatçı, ünlü, öğrenci ve hayalini yansıtmak is­teyen kişi tarafından tasarlanacak olan çalışmalar, bu koleksiyon kapsamında sokaklarda sergilenecek.

150’inci yıla özel bir diğer çalışma olan reklam filmi de yayınlanmaya başladı. Kızılay gibi “özel”, hatta özelden de öte “hayati” işler yapan bir kurumun ken­dini, itibarını, çalışmalarını temsil etmesi için yaptırdığı bir reklam filminin de buna yakışır olması gerekir. O nedenle filmi bu gözle ve dikkatle izledim.

Çok başarılı ve Kızılay’a yakışır buldum. Hem film için seçilen tarihi sahne ve kimlikler hem de çekim tekniği bakımından özenli bir iş var elimizde. Tek planda çekilen reklam filminde dramatik yapı çok iyi kurulduğu için filmin akışı hiç bozulmuyor. Yönetmen Serter Tırmık’ı tebrik etmek gerekir.

Sanat yönetimi, film için seçilen renk paleti ve müzik. Hepsi birbiriyle uyum içinde anlatıyı kuvvetlendiren ve tek tek çok başarılı ögeler. Reklam müziği için besteci ve piyanist Anjelika Akbar’ın seçilmiş olması bile aslında yeterli. Metin yazarları Emre Ünaylı ve Semih Türkmen’in yalın anlatımı, oyuncu Ah­met Mümtaz Taylan’ın sesiyle deyim yerindeyse “hayat bulmuş”.

Marko Paşa ve diğer kurucuların görüntüleriyle başlayan film, Kızılay’ın 1. Dünya Savaşı’nda bugüne kadar süren ülke içinde ve uluslararası çalışmaları­nın bir özetini sunuyor.

 

İLGİLİ HABERLER