Güzelim meyveler ziyan olmasın!

Ordu’dayım. Mavi ile yeşilin koyun koyuna uyuduğu kentte. Ne çok vesile oldu, bu yıl ne çok geldim bu kente. İPZ Anadolu Samsun etabı için yönüm zaten kuzeye dönmüştü ancak hem İndico İletişim Ajans Başkanı Şermin Topçu, ABC Deterjan’ın kadın üretimini desteklediği Taflan projesini yerinde görelim deyip hem de EGD’nin Anadolu Buluşmaları kapsamında Başkanı Celal Toprak tarafından ardı ardına aranınca bir haftanın beş gününü Karadeniz ile haşır neşir geçirdim. Mutluyum, huzurluyum.

2017 yılında Osmaniye’de Safran üretimiyle “Yerli Yerinde” projesini başlatmıştı ABC Deterjan. Projeyi büyütme hedefiyle; Tarım ve Orman Bakanlığı, Perşembe Sakin Şehir Üretici Kadınlar Derneği (PERÜKDER) iş birliğiyle Ordu Perşembe’deki tesisi hizmete açtı. Kadın emeğini değerlendirme ve işin içinde ekonomiye kabuğuna kadar kazandırılacak tarım ürünleri olunca ayrıntıları marketingturkiye.com.tr vermiş olmamıza rağmen bir kez daha burada not düşelim isterim.

“Yerli Yerinde Üretim” projesi kısaca şöyle; “Ordu’nun Perşembe ilçesinde pek çok yaygın alanda özellikle fındık bahçeleri arasında bulunan ve ziyan olan taflanlar toplanacak, kurutma ünitesinde değerlendirilecek. Taflanın yanı sıra bahçelerde yerlere dökülerek ziyan olan ve çürümeye terk edilen pek çok meyve de işlenerek ekonomiye kazandırılacak. Özellikle elma ve son dönemde Karadeniz’in gözde meyvelerinden kivi ziyan olanlar arasında sayılabilir. Bu sayede yılda yaklaşık toplam 400 ton meyve değerlendirilmiş olacak. 2020 hedefi 400 ton olarak belirlenen tesis 2021 yılında 500 ton, 2025 yılında ise 1.000 ton meyve değerlendirme hedefiyle yola çıkıyor. Bölgede yıllık ortalama 500 ton elde edilen taflanın 20 tonluk kısmı; değerlendirmede ilk hedef arasında yer alıyor.”

ABC’nin tarım odaklı projelerinin artması dileğimdir.

İLGİLİ HABERLER