Gezgin deneyimi yaşamak istiyorsanız…

TAV İşletme Hizmetleri A.Ş. TAV Havalimanları Hoding’in hizmet şirketlerinden… Her ne kadar TAV Pasaport bile bir sadakat kartı olmaktan çıkıp başlı başına bir platform olarak havalimanının dışına taştıysa da şirket yeteneklerine her gün yeni bir tanesini ekleyerek müşterilerini şaşırtmaya devam ediyor. TAV İşletme Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Bora İşbulan ile ne zaman sohbet etsem şirket yetkinliklerinin geometrik olarak arttığını ve işin giderek farklı boyutlara geldiğini öğreniyorum.

Şirketin asli işi havalimanı işletmeciliği. TAV’ın inşa ettiği, işletmesini tamamıyla yaptığı havalimanları da var, sadece lounge’larını işlettikleri de… Toplam 57 adet özel yolcu salonu işletiliyor. Bu yolcu salonlarının bir kısmı TAV Prime Class işletmesi adı altında hizmet verirken bir diğer kısmı da farklı havayollarının adına işletiliyor. Emirates, Air France KLM ve THY de TAV’dan hizmet alıyor. Karşılama, uğurlama ve yolcu transferleri de çok tercih edilen bir diğer TAV hizmeti. Ayrıca Tavport.com da bir seyahat portalı olarak bilet, otel rezervasyonu ve araç kiralama hizmeti veriyor. Yani yolunuz TAV işletmesi olan bir havalimanına düşerse kurumdan tekmili birden hizmet almanız mümkün. “Havalimanlarını bir AVM mantığıyla yönetiyoruz. Her metrekaresi efektif bir biçimde değerlendirilmeli. Elbette bu hiç de kolay değil” diyor. Genel Müdür Bora İşbulan ve “Atatürk İzmir Adnan Menderes, Ankara Esenboğa Bodrum Milas, Alanya Gazipaşa havalimanlarında alan kiralıyor, bir mecra olarak reklam satışını da biz yapıyoruz. Yine TAV alanı içinde sponsorlu projeler üretip kurumlarla iş birliği yapıyoruz” diye devam ediyor.

tav

Ricaydı iş fikri oldu

TAV Holding kurucusu Hamdi Akın’ın özel konuklarına yardımcı olurken ihtiyaçtan doğmuş bir fikir “Primeclass” hizmetleri. Bugün TAV’ın rasyonel büyüklüğü on milyon yolcu ve 50 binden fazla sadakat programı üyesini kapsıyor. Bin 400 çalışan ve 130 milyon dolar büyüklüğe sahip. “TAV Passport 30 bin üyesi olan güçlü bir sadakat kartı. Atatürk Havalimanı’ndaki yabancı ve transit yolcu profilindeki yolcu sayısı arttınca lounge’lara giriş sağlayan Lounge Card’ı da bir ihtiyaç olarak gördük. Lounge Card’da da 25 bin sahipliğe ulaştık” diyen İşbulan, “Yurt dışındaki faaliyetlerimizi satın aldığımız şirketlerle hem büyütüyor hem de hizmet kalitemizi arttırıyoruz. Şili’de bir şirket satın aldık. Ayrıca sekiz farklı ülkede faaliyet gösteren İspanya merkezli bir başka şirketi de bünyemize katmak üzereyiz.” İşbulan ile sohbetimizin satır başları şöyle:

➞ Elbette teknolojiyi de kullanıyoruz. “Lounge me” adında, dünyada 300 havalimanının lounge’unda geçerliliği olan ve sayısı giderek artan bir aplikasyonla ilk global ürünümüzü de çıkarmış olduk. “Lounge me”den beklentimiz dünya çapında bir milyon kişinin kullandığı lounge’lara giriş sağlayan bir online aplikasyona sahip olmak.

➞ Afrika pazarından çok ümitliyiz. Kenya’da zaten varız, Ruanda’da havalimanı reklamları satıyoruz, Nijerya’da, Tanzanya’da bir ihalenin peşindeyiz ve özellikle Afrika’nın iş yapma kapasitesi yüksek ülkelerinde kendimize yer arıyoruz.

➞ Bu yıl ki ciromuzun satın almalar hariç 60 milyon euroyu aşacağını düşünüyoruz. Satın almaları tamamlayabilirsek bu büyüklük rahatlıkla iki katına çıkacak.

➞ 7/24 uyumayan bir coğrafyaya hizmet veriyoruz. Bir yerde cuma tatil, bir yerde pazar haftanın ilk günü, öbür tarafta şubat ayı Şili’de tatilken Türkiye’de en yoğun aylardan bir tanesi. Bir taraf yaz, bir taraf kış. Fiziki koşulların yönetim zorluğunun yanı sıra çokuluslu bir yönetim anlayışını benimsemek durumundayız.

tav

Zürih Lounge en yeni, en gözde ve en güzeli…

Küçük ayrıntılar henüz tamamlanmış olsa bugüne değin gördüğüm en güzel loungelardan biri TAV Zürih. Piste paralel bakan boydan boya pencere panoramik bir görüntü veriyor. Uçak tutkunları için emsalsiz bir seyir terasına da sahip. Yolculuk stresini almasının çok ötesinde beş yıldızlı otel konforunda bir ortam. Ortamda meditasyon havası var. Bir süre zaman geçirdiğinizde nerede olduğunuzun ya da biraz sonra ne kadar uzun uçacağınızın önemi kalmıyor. Gittim, gördüm, deneyimledim, tanıklık ederim… Umman bir ihale sonucu girdiğimiz işlerden ve çok özel bir ülke hem coğrafi konumu hem Ortadoğu’daki en liberal ülke olması bölgeyi özel kılıyor. Muscat Havalimanı’nın lounge ihalesini almıştık. Network, lobi derken tüm TAV havalimanı hizmetlerini önce Muscat sonra Salalah şimdi de Sohar’la taçlandırdık.

İLGİLİ HABERLER