Dünyanın En Büyük Dijital Buluşmalarından CES 2016’da Öne Çıkan Sağlık Haberleri

Her sene olduğu gibi bu sene de dünyanın en büyük dijital etkinliklerinden biri olan CES 2016, önemli yeniliklere ev sahipliği yaptı. Dijital sağlık alanında da pek çok yeni girişim, ortaklık ve uygulama katılımcılarla ve tüm dünyayla paylaşıldı. İşte öne çıkanlar:

Samsung, giyilebilir elektrokardiogram protipini tanıttı

Samsung sağlık sektörüne geçen yıl olduğu kadar odaklanamasa da Samsung SDS başkanı WP Hong Samsung, nesnelerin interneti teknolojisi bünyesinde, fitness ölçümleme cihazı hakkında konuştu.  Wong “Teknolojiyi daha küçük, enerji tasarruflu ve bağlantılı hale getirdik. Bu da hayatımızdaki tüm nesnelerin akıllı hale gelmesini sağlıyor”. Buna örnek olarak mobil sağlık hizmeti veren biyoişlemci verilebilir. Biyoişlemci, kalp ECG’sini izleyerek kalp hareketleri takibi yapmanızı sağlıyor. Samsung bu cihazın göğüs bölgesine yapıştırılmasını sağlayan minyatür halini S-patch olarak tanıttı. Bunun yanında Samsung akıllı buzdolabı tanıtımını video olarak gösterime sundu ve son sağlık çalışması olan akıllı kemer cihazını tanıttı. Prototip aşamasında olan ve halka açılıp açılmayacağı henüz belli olmayan bu akıllı kemer, kullanıcının adımlarını ve bel ölçülerini takip ederek, fazla yemek tüketimine karşı uyarıyor.

FTC (Federal Trade Commission) başkanı güvenlik kaygıları sebebiyle eski tip adımsayacı kullanıyor

Federal Ticaret Heyeti başkanı Edith Ramirez, şirketlerin kullanıcılarından topladıkları dataların kullanımı hakkında daha şeffaf olmaları gerektiğini vurguladı. Ramirez, Washington Post söyleşisinde Internet of Things şirketlerine önerilerde de bulundu: “Eğer bilgiye ihtiyacınız yoksa, bilgiyi toplamayın. Gereksiz olan bilgileri toplamamak sizin risklerinizi azaltır. Topladığınız bilgiler ve onlarla ne yapacağınız konusunda tüketicilere şeffaf olun ve seçenekler sunun. Seçeneklerin arkasında durun ve tüketici hangisini seçerse, saygı gösterin. Bazıları bilgilerinin toplanmasını istemiyor olabilir. Son olarak, topladığınız bu bilgilerin güvenliğine çok dikkat edin ve bu konuda hassas olun”.

UHC çevrimiçi hasta bakıcı hizmetini tanıttı

“Hasta bakıcılar için çözümler” adıyla ortaya çıkarılan bu çevrimiçi araç, içerisinde hasta bakıcılara çevrimiçi bir mağaza ve lokal servis hizmeti sunuyor. Bunun yanında online olarak paylaşılan deneyimler, önemli hastalıklar hakkında öğretici makale ve videolar, takvim, güvenli mesajlasma  ve görev yöneticisi takipçisi gibi hizmetler de bu araç içerisinde sunulmus. İnovasyon merkezi başkanı Vidya Raman-Tangella, bu yeniliğin hasta bakıcılar için çok önemli ve bilgilendirici bir kaynak olacağı açıklamasını yaptı.

Johnson & Johnson Global Pazarlama Kurulu Başkanı çeşitli dijital sağlık çalışmalarından bahsetti

Alison Lewis, Brandchannel’a verdiği röportajda şirketinin içinde bulunduğu dijital sağlık odaklı çalışmalarından bahsetti. Bunlardan en sonuncusu sağlık ve zindelik teknolojisi destekleyicisi Plug and Play ortaklığıyla sunuldu. Bunun yanında J&J, Verily ile (eski adı Google Life Sciences) ile ortaklaşa robot yardımlı ameliyat üzerinde çeşitli çalışmalarda bulunmakta olduğunu açıkladı. Ama Alison Lewis’in açıklamalarındaki en ilgi çekici nokta J&J ‘ın sosyal medya üzerinden topladığı datayı nasıl kullanıyor olduğunu açıklamasıydı. Lewis ’’Veriler, tüketicilerin içinde bulunduğu yolcuğu daha derin ve anlaşılır kılmanızı sağlar. Tüketicinin yolculuğunun sadece “ne” üzerine olduğunu değil “nerede” olduğunu gösterir. Örneğin topladığımız veriler bize verinin sadece günün hangi zamanında olduğunu değil, bir annenin hangi cihazı kullanarak bizimle bağlantı kurduğunu gösterir.’’ Bu sayede bu bilgiyi mesajın tipini bilmek ve içeriğin formatını anlayarak ona göre dönüş yapmak için kullanabiliriz’’.

Validic, VitalSnap’i duyurdu

Validic, Vitalsnap adında olan yeni teknolojisini tanıttı. Vitalsnap, sadece akıllı telefon kamerası kullanarak, dijital olarak baglantılı olmayan cihazlardan veri alımı yapabiliyor ve bunu dijital ortama aktarabiliyor. Örneğin telefon kameranızı kan şekeri ölçüm cihazı veya tansiyon aleti ekranlarına tuttuğunuzda, fotoğrafını cekmeden bilgileri kaydetmenize ve dijital platformda sağlık kuruluşlarıyla paylaşmanıza olanak tanıyor.

Novartis ve Qualcomm Life bağlantılı solunum cihazı üzerinde işbirliği yaptı

Novartis, Qualcomm’un alt firması olan Qualcomm Life ile Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalarına (KOAH) bağlantılı solunum cihazı(breezhaler) geliştirmek üzere iş birliği yaptığını duyurdu. Qualcomm Life’ın modül tasarımını üstlendiği platformda (Life 2net), ev sağlık cihazlarıyla bağlantı kurulabilecek. Bu platform solunum cihazı kullanımı datalarını toplayarak, soluk alma kalitesi ölçümü yapabilecek. Breezhaler‘ın yapılan testler sonucu, 2019 yılı sonunda tanıtılması düşünülüyor.

Intel, Curie ve Radar Pace cihazları üzerinde sağlık ile ilgili duyurularda bulundu

Intel bu yıl CES’de farklı duyurular paylaştı. Bunlardan birkaçı önümüzdeki çeyrekte piyasada olacak olan mini bilgisayar modülüyle alakalı. ESPN ve Redbull ile yaptığı ortak çalışamalardan sonra Intel, BMX bisiklet ve snowboard ile çalışacağını duyurdu. Bu akıllı bisiklet ve snowboard, takılan mini chip sayesinde herhangi bir yer kaplamadan ölçüm yapabilecek ve sürüş verileri toplayabilecek. Bir diğer duyuru ise, Radar Pace adı verilen akıllı gözlük hakkında gerçekleşti. Radar Pace kişinin koşu bilgilerini gösterebiliyor ve anlık olarak antranör tavsiyeleri verebiliyor.

HTC ve Underarmour’dan HealthBox

HTC ile birlikte geliştirilen HealthBox, içerisinde üç yeni Underarmour ürünü içeriyor. UA band; atletler için üretilmiş, el bileğine takılan bir aktivite ölçer. UA Heart Rate; göğüs bölgesine takılan ve idman yoğunlunu, ne kadar kalori yakıldığını ölçen bir şerit. UA Scale ise; wi-fi bağlantılı vücut yağ oranı ve endeks ölçer. HealthBox, 22 Ocak tarihinde 400$ fiyatıyla Amerika’da satışa sunuldu.

Fitbit Blaze modelini tanıttı

Fitstar, Surge modelinden sonra, Apple Watch’a rakip olarak yeni renk seçenekleriyle Blaze modelini piyasaya sunuyor. Surge modelinin tüm özelliklerine ek olarak 5 gün şarj ömrü, GPS takip seçeneği, müzik kontrolü ve anlık bildirim özellikleri mevcut. 199 $ karşılığında sitesinden ön sipariş verilebilen model, Mart ayında piyasada olacak.

Misfit Ray ve Specter cihazlarını açıkladı

Misfit yeni cihazları olan; aktivite ölçer ‘’Ray’’ ve uyku takip cihazı ‘’Specter’’ modellerini 2016 sonu tüketiciyle buluşturuyor. ‘’Misfit 2’’ cihazında olduğu gibi ‘’Ray’’ modelinde de vibrasyon aracılığıyla uyarı yapmak ve kişiyi aktivite yapmaya yöneltmek üzerine tasarlanmış.

Insulet ana data yöneticisi olarak Glooko’yla çalışacağını açıkladı

Insülin pompası şirketi olan Insulet, Omnipod kullanıcıları için yeni bir ortaklığa imza atarak, Omnipod aracılığıyla alınan dataların Glooko üzerinden yönetimine karar verdi. Glooko, aplikasyonu sayesinde hastaların kendileri de, insulin datalarına, glukoz seviyelerine, diyet ve egzesiz bilgilerine  anlık olarak ulaşabiliyor.

MC10 & L’Oreal takım çalışması

L’Oreal elektronik şirketi MC10 ile birleşip MyUVpatch adında bir ürün geliştirdi. Bu ürün, yapışkan bir bant sayesinde yüze veya deriye uygulanabiliyor. Yapıştırılan bu bant, kişinin vücüdunun ne kadar ultraviole ışına maruz kaldığını gösteriyor. Bu yılın sonunda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Moda ikonundan sağlık ölçümleme cihazı

94 yaşında moda ikonu olan Iris Apfel, Wisewear ile işbirliği yaparak stil sağlık ölçüm cihazları serisi oluşumuna başladı. ‘’Socialite’’ adında olan seri içerisinde üç farklı bileklik mevcut ve her biri vibrasyon sağlayarak gelen arama, mesaj, e-posta ve takvim bildirimleri yapabiliyor. Daha önce teknolojik ürün yönünde bir çalışma planı olmadığını söyleyen Apfel, teknoloji ve modayı birleştirdiğini vurguladı.

First Response aplikasyon bağlantılı hamilelik testi ortaya çıkardı

Aplikasyon kişiye bir test uygulayıp, ne zaman hamile kalındığına kadar söylebiliyor. Sonuçları beklerken ise öğretici ve sakinleştirici videolar ile kişinin gerginliğini atmasını sağlıyor. Bu cihaz her ne kadar inovatif ve sempatik görünse de sektörün önde gelenleri arasında tartışma yaratmış durumda.

GreatCall, Lively Wearable cihazını lanse etti

Bu araç, bilek veya boyun arkasına takılabiliyor ve fiziksel aktiviteleri ölçümleyebiliyor. Önemli olan ise, bu aktivite sinyallerine göre acil bir durumda tek tuşla sağlık yardım çağrısı yapabilmesi. Acil sağlık sektöründe uzman olan kişilerle anlık bağlantı kurup duruma müdahale edilmesini sağlıyor. Bu yıl ortalarında piyasada olacak olan bu cihaz 99 $ olarak, sağlık hizmeti kullanılır ise ekstra 15 $ olarak ücretlendiriliyor.

Masimo Pulse X’e yeni ölçümleme parametresi ekliyor

Masimo MightySat ‘’Pulse Oximete’’ cihazına solunum oranını ölçümünü ekledi. Bir önceki cihazda da ölçümleri yapılan; kalp atım hızı, perfüzyon indeksi ve pletismograf çeşitlilik indeksinin yanısıra soluk alışverişi ve kandaki oksijen durumunu da ölçümlüyor. Yeni cihaz, atlet ve pilotlar hedeflenerek Şubat 2016’da piyasaya girecek.

Sleep Number yeni nesil bağlantılı yatağını duyurdu

Sleep Number’ın yeni nesil yatağı uyku IQ algoritması ve öngörü modeli içermesi yanı sıra Active Comfort teknolojisi ile kullanıcının ihtiyaçlarına göre yatak sertliğini otomatik olarak ayarlayabiliyor. Bunun yanında aplikasyon program arayüzü sayesinde, diğer bağlantılı cihazlarla etkileşimde olabiliyor. Örneğin, ağır bir spor antrenmanı sonrası, kendini yorgunluğu minimum seviyeye indiricek şekilde düzenleyebilme özelliğine sahip. 2016 ortasında tüketiciyle buluşacak olan yatak 1000 $ fiyatla satışa sunulacak.

Profusa Lumee sensörlerinin açılışını yaptı

Bir bio-entegre sensör şirketi olan ve geçen ay 13.2 milyon dolar kazanan Profusa, ismi Lumee olan yeni cihazının ön gösterimini yaptı. Cihaz, kullanıcının kişisel vücut kimyasını tespit ederek, bu bilgiyi aksiyon alınabilir medikal bir data haline getirmek üzere tasarlandı. Profusa’nın CEO’su Ben Hwang: “Yıllık fiziksel kontrollerin arasındaki süreçte insan kendi vücudunda olup bitenden haberdar değil. Sağlık-tespit cihazları yardımcı olsa da, kullanıcının vücut kimyasının iç yüzünü göstermekte yetersiz kalır.”

Hexosin ve Skulpt ortaklığı:

Sağlık takibi ve giyim kuşamı birleştiren Hexoskin, bu ortaklıkla birlikte  kas ölçüm cihazları yapan Skulpt ile güçlerini birleştirmiştir.

OMSignal spor sütyenine adaptasyon:

Hali hazırda fitness ölçüm kıyafetleri üreten OMSignal, portföyüne spor sütyeni ekledi. Sütyen; kendine gore ayarlanabilir, farklı renk ve tarzlarda mevcut. Nefes ölçümü, kalp atışı, çalışma temposu, hatta ve hatta kaç kalori yakıldığına kadar bir çok özelliği var. Kardeş bir aplikasyon ile kullanıcı, sütyenin kaydettiği veriyi görebilmekte ve sütyenin içinde varolan bir akıllı kutu sayesinde de datalar kayıt altına alınabilmekte ve aplikasyona aktarılmaktadır. Aynı zamanda bu akıllı kutu, kullanıcı telefonunu evde bıraksa da, geri döndüğünde yapmış olduğu sporun verisine ulaşabilmesini sağlamaktadır. Sütyenin piyasa fiyatının yaklaşık 149 $ olması bekleniyor.

Valencell optik kan basıncı görüntüleme:

Apple ve Fitbit’e patent davası açtıktan sadece bir kaç gün sonra, Valencell yeni bir kan basıncı takip teknolojisi geliştirdiğini açıkladı. Şirket, çok yakın bir tarihte herhangi bir bilekliğe gerek duymadan, optik bir metod ile doğru bir şekilde kan basıncı ölçümünün mümkün olacağını söyledi.

Gelecek senelerde CES’te sağlık konularının çok daha fazla konuşulacağı tahmin ediyorum.

Türkiye’de de benzer konuları 4 senedir Digital Health Summit Turkey’de tartışıyor olsak da çok daha geniş kapsamlı bir etkinlik hepimiz için daha doyurucu olabilir. 

İLGİLİ HABERLER