Bir sosyal amacınız yok mu, mutlaka olmalı!

Sosyal amacı olan markalar öne çıkıyor. Buna ister rekabette farkındalık yaratmak, ister ticari kaygılar deyin hangi gerekçeyle olursa olsun toplumsal bir konuya deva oluyorsa başımızın üstünde yeri var. Milano’daki EuroCucina Fuarı’nda Beko ve Grundig’in yeni ürünleri sahiplendikleri sosyal alanlar üzerinden tanıtıldı. Samimiyetle itiraf edeyim: Ürünler yeni yetenek ve tasarımlarıyla göz doldurduysa da Beko’nun Barselona Futbol Takımı sponsorluğu kapsamında yaptığı “Eat Like a PRO” ve Grundig’in ünlü şef Massimo Buttora ile sürdürdüğü “I am Food” kampanyaları ürünlerin cazibesini geride bıraktı.

Matematik basit. Dünyanın hemen her coğrafyasında 300 milyonu aşkın taraftarı olan Barselona futbol takımının sponsorlarından biri Beko. Dünya ölçeğinde iddiası olan markanın Barselona ile yollarının kesişmesi elbette tesadüf değil. Marka yönetimi bir süre önce süreci yeniden tanımlamış, uzatmış ve genişletmişti. Sosyal medyada sponsorluk bedelinin yüksekliğiyse epey konuşulmuştu. Anlaşılıyor ki bu bedel Milano’da duyurulan “Eat Like o Pro” kampanyasını da kapıyormuş.

“Eat Like a Pro’nun” ana fikri şu; günümüzde 30 milyon çocuk obez. Yakın bir gelecekte bu rakamın kendisini katlayacağı da öngörülüyor Buna bir dur demek lazım! Çocukların sağlıklı yemek tanımına giren yiyecekleri reddettiği biliniyorken annelerin ısrarı üzerinden onlara ulaşmak yerine genel kabul görmüş kahramanlarla mesajı verme fikri bir içgörü olarak ortaya çıkmış. Barselona takımı futbolcuları bireysel ve takım başarılarıyla neden rol model olmasın denmiş.

beko

Ana fikir için çok akıllıca diyebilirim. Kampanyanın lansmanı için EuroCucina’nın seçilmesiyse dünya markası olmaya hedeflenmiş Beko ve Grundig için doğru alan. İki markanın vizyonuyla da örtüşüyor. “Eat Like a Pro” Arçelik Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak kısa bir süre önce göreve başlayan Zeynep Yalım Uzun’un kurumdaki ilk küresel kampanyası. Beko standı kalabalık. Basın toplantısına dünyanın her yerinden haberciler ilgi göstermiş. Bir reklam filmiyle de desteklenen “Eat Like a Pro” iyi örülmüş çok yönlü bir kampanya olarak çocuklarının sağlığını düşünen ebeveynleri ve  sporculara öykünen genç hedef kitleyi yakalayacaktır. Kampanya kırk ülkenin yanı sıra Türkiye’de de gösterilecek.

Grundig hem nostaljik hem de geleceğin markası

Mutfak tezgâhının ardında bu kez “Besinlere saygı duyun” söylemiyle ortaya çıkan ve farklı tarifleriyle “her türlü yiyeceği ziyan etmeden kombinleyebilirsiniz” diyerek dünyadaki açlığa dikkat çeken Massimo Buttora var. “I am Food” diyen kampanyasında aykırılığının da farkındalığıyla “Devrimler doğası gereği yıkıcıdır ama içinde bir güzellik barındırır” diyor. Çarpıcı bir yaklaşım. Sahiden her şeyi bitirmek, bitirebilmek için cesaret ve enerji bulmak, yıkıp geçmek ve yeniden başlamak heyecan verici. Şef Massimo Buttora’nun kendine seçtiği yol da fikirlerini ortaya koyuşu da söylemleri gibi devrimci. Şef Bottura için Grunding çocukluğundan severek hatta önemseyerek hatırladığı nostaljik markalardan biri. Bugüne değin hiçbir markayla çalışmadığını söyleyen ünlü şef Grunding’i farklı bir yere koyuyor. Onun kendisini var ettiği düşünsel alanla, Grunding’in üretim felsefesi adeta senkronize olmuş. Üç yıldan bu yana sürdürülen birliktelik yeni kampanyayla güçlü bir ivmeye kavuşturulmuş.

Aynı şemsiyenin altında pek çok marka

EuroCucina dünya mutfak tasarımına yön gösteren önemli vitrinlerden biri. Arçelik’in Beko ve Grundig markaları için de öyle olmalı. Zeynep Yalım Uzun giderek zorlaşan dünya pazarında rekabetçi markalar yaratmak ve ürün ötesinde güçlü kılmak için sosyal projeler yapılması gerektiğinin altını önemle çiziyor. Rekabet kızgınlaşırken sosyal meselelerle farkındalık yaratarak başarılı projelerle öne çıkmak akıllıca.

İLGİLİ HABERLER