Batman’da bir Çağdaş Sanat Müzesi olur mu?

Geçmişte bir gurbet vardı bir de sıla. Bakın bu ülkenin tarihine, yedi kuşak önceden bir yerden kalkıp gelenler hala “aslen” diye başlayan cümlelerde bir nevi sıla hasretini aktarırlar. Bir başka ilginç saptama da, bu özleme rağmen gurbete gidenin nedense bir daha sılaya dönmediği. Şimdilerde başta eğitimliler olmak üzere hem memlekete dönüyor hem de üretimlerini taşıyor.

Önce Hüsamettin Koçan hocamız Baksı’yı Bayburt’a taşıdı. Dünyada yılın müzesi olacak kadar güzel bir anlayışla müzeden öte bir yapı çıkardı. Şimdilerde eserlerini izlemekten, kendisini dinlemekten keyif aldığım çok değerli bir sanatçı doğduğu topraklara, Batman’a eserlerini sergileyebileceği Çağdaş Sanat Müzesi ile dönüyor.

Ahmet Güneştekin ile eserleri New York Malborough Gallery’de ilk kez sergileneceği zaman tanışmış, epey yarenlik etmiştik. Her fırsatta doğduğu topraklardan ilham aldığını söyleyen Ahmet Güneştekin’in eserlerinde Anadolu ve değerleri sıklıkla konu eder. Sanatçı, Türkiye’yi dolaşarak, efsanelerin izini de sürüyor. Gittiği her kente çağdaş Türk sanatının önemli bir ismini de götüren Güneştekin, kentin tarihi mekanlarında sergi açıyor. “Ustalarla Güneşin İzinde” sergileriyle kırılması güç bir rekora da imza atan Ahmet Güneştekin, şimdiye kadar sadece büyükşehirlerde sergi açarken yeni dönemde Anadaolu’nun en ücra köşelerine sanatı götürmeyi planlıyor. Linkten sanatçının müzeye ilişkin verdiği söyleşiyi bir görsel şölen eşliğinde izleyebilirsiniz…

İLGİLİ HABERLER