“Nefretsizlik yarat!”

2007 yılında Quiet Storm’un kurucusu ve yönetici kreatif direktörü Trevor Robinson tarafından kurulan Create Not Hate (Nefretsizlik Yarat) kampanyaları Avrupa’nın en büyük sokak festivali Nothing Hill Carnival’a katıldı. Karnaval bu yıl Covid-19 nedeniyle iptal edilmiş olsa da kampanyalarla sokak partisinin protesto, eşitlik ve dostluk ruhunu yakalamayı hedefliyor…

Hope Not Hate tarafından yapılan yakın tarihli bir anket, siyahilerin ve azınlıkların üçte ikisinin polis güçlerinin kendilerine karşı önyargılı olduğunu düşündüklerini ortaya koydu. Quiet Storm ajansı ile Londra’daki gençler tarafından yaratılan ve kişisel hikâyelerinden ilham alan kampanyalar da bu sorunu ve diğer ırkçılık örneklerini “Önyargınızı kontrol etme zamanı.” sloganı ile ele aldı.

Karnaval kapsamında yayınlanan ilk kampanya “Hararetli konuşma” oldu. Otoparkta araçlarına binmek üzere olan beyaz bir çift kafe içerisinde hararetle konuşan iki siyahiyi gördüklerinde fikir yürütmeye başlarlar. Onlara göre bu durum onların olağan halleridir ya da kavga sebebi sıradan bir “uyuşturucu” problemidir. Polisi aramak akıllarından geçse bile bu “hararetli konuşma”ya dahil olmak istemezler, oysa gerçek tam da o anda ortaya çıkar; içeridekiler yalnızca Romeo ve Juliette’ten bir sahne oynamaktadır…

Günlük hayatın içerisinde ne yazık ki rahatlıkla yer alabilecek olan bu kampanyanın yaratıcısı olan henüz 17 yaşındaki Areoye’nin herkese mesajı ise oldukça açık: Ön yargılarınızı kontrol edin!

Create Not Hate’in ürettikleri elbette yalnızca bu kampanya ile sınırlı kalmadı. Çalışmaların sonucunda posterler, t-shirtler ve maskeler tasarlandı. Çekilen kampanya filmleri Channel 4 ve YouTube üzerinden yayınlanırken posterler Metro, Time Out ve The Daily Mail’de yayınlandı.

Create Not Hate; Ridley Scott, Creative Group, Red Brick Road ve The Mill ile ortaklaşa geliştirilen projeler dahilinde Ekim ayındaki Black History Month boyunca daha fazla çalışma başlatacak. Robinson, “Henüz hayata geçirmediğimiz birçok fikrimiz var ve yeteneğin bu sektöre ihtiyacı olduğu kadar sektörün de bu yeteneğe ihtiyacı var” dedi.

İLGİLİ HABERLER