ING Bank’tan Cumhuriyet’in 95. yılına özel “şerife bacı” filmi

ING Bank, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle çektiği filme, Birleşmiş Milletler’in HeForShe dayanışma hareketine verdiği desteği taşıyarak, Cumhuriyet’in kurulmasında erkekler kadar katkısı olan kadın kahramanlardan Şerife Bacı’yı konu aldı. Film, İnebolu Limanı’ndan Ankara’ya cephane taşıyan Şerife Bacı’nın özgürlüğe cesaretle yürüdüğü ‘İstiklal Yolu’ndan, bugün bu mirası geleceğe taşıyan kadınlara ışık tutuyor.

HeForShe dayanışma hareketine verdiği desteği, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle iletişimine taşıyan ING Bank, hazırladığı filmde, Cumhuriyet’imizin kurulmasında erkekler kadar katkısı olan kahraman kadınlardan birinden, ‘Şerife Bacı’dan ilham aldı. Filmde, özgürlüğü için kararlılıkla ve cesaretle yürüyerek cepheye mühimmat taşıyan Şerife Bacı, bugün tüm kadınların eşit haklara sahip olması adına yol gösteriyor; Atatürk’ün izinden 95 yıldır giden kadınların, eşitlik ve özgürlüğe ışık tuttuğunu hatırlatıyor.

Kurtuluş Savaşı’nın en sıcak dönemi olan 1921 yılının Aralık ayını konu alan senaryo, İstanbul’dan gönderilip İnebolu Limanı’na indirilen, buradan ise Ankara’ya cepheye gönderilmesi gereken cephanenin taşınmasında görev alan Şerife Bacı ile başlıyor. Eli silah tutan her erkeğin o sırada cephede olduğunu ve bu görevi kadınların üstlendiğini hatırlatan filmde, Şerife Bacı’nın, kağnılarla 18 gün süren ‘İstiklal Yolu’nu, yağmura, kara, soğuğa rağmen cesaretle aşan bir kahraman olduğuna vurgu yapılıyor. Şerife Bacı’nın, Milli Mücadele’de İnebolu’dan Ankara’ya sadece cephane değil, umutlarını ve geleceğini de cesaretle taşıdığı anlatılan filmde, bugün özgürlüğünün peşinden giden, eşit bir dünya için yaşayan ve bu mirası geleceğe taşıyan her kadının yolunun ‘İstiklal Yolu’ olduğu söyleniyor.

Publicis İstanbul imzası taşıyan filmin yönetmeni Ayla ve Müslüm filmlerini de yöneten Can Ulkay. Seslendirmesi Mehmet Aslantuğ’a, müziği ise Fahir Atakoğlu’na ait.

Reklam Künyesi:

Reklamveren: ING Bank

Reklam Ajansı: Publicis İstanbul

Prodüksiyon Şirketi: Dijital Sanatlar

Yönetmen: Can Ulkay

 

İLGİLİ HABERLER