Gerçeği yalnızca fotoğrafçılar bilir

Gerçek, bugün sahte fotoğraflarla kolaylıkla çarpıtılabiliyor. Henüz çok kısa bir süre önce Danimarka’da koronovirüs olmadığı haberleri, geçmişte Norveç’te çekilmiş boş bir hastane fotoğrafı ile servis edilmişti. Canon Nordic ve Uncle Grey Kopenhag, bu noktadan hareketle fotoğrafçıların ve foto muhabirlerinin fotoğrafların arkasındaki gerçek hikâyeyle birlikte fotoğraflarını yükleyebilecekleri Truthmark adında küresel bir veritabanı oluşturdu.

Oluşturulan bu platformda fotoğrafçılar, fotoğraflarını benzersiz dijital parmak izi veren “Truthmark” ile işaretleyebiliyor ve fotoğrafın hikâyesini veritabanına kaydedebiliyor. Bu sayede karşılaştıkları görüntülerin gerçekliğini kontrol etmek isteyen insanlar, görüntünün kaynağını ve çekildiği bağlamı keşfetmek için platformda ücretsiz bir görsel arama yapabiliyorlar.

Canon ve Uncle Grey Kopenhag, Truthmark’ı hazırladıkları kampanya ile tanıttı. Ödüllü foto muhabirler Ivor Prickett ve Daniel Etter’in yer aldığı kampanya “Gerçeği yalnızca fotoğrafçılar bilir” sloganıyla dikkat çekiyor. Daniel Etter; çekmiş olduğu bir fotoğrafın yayınlanmasının hemen ardından tüm dünyada nasıl virale dönüştüğünü ve kendi fotoğrafıyla yayınlanan yanlış haberlerin uykularını kaçırdığını anlatırken, kampanyada yer alan bir başka gazeteci Johnny Haglund, Truthmark’ın verdikleri bu “gerçek”lik mücadelesinde nasıl yardımcı olacağını anlatıyor.

 

İLGİLİ HABERLER