Çocuklar için İnsan Hakları ve Demokrasi Serisi

Edebiyat belki de en çok başka dünyalarda var olabilme şansı yarattığı ve empati kurabilme yetisini insana kazandırdığı için bunca yıldır kıymetini koruyor. Avukat ve aktivist Feyza Altun’un çocuklar için hazırladığı resimli İnsan Hakları ve Demokrasi Serisi, de çocuklara Özgür’ün dünyasını açıyor ve onlara hoşgörüyü, eşitliği, farklılıklara saygı duymayı, ayrımcılığa karşı çıkmanın önemini, birlikten doğan gücü anlatıyor… Gelin bu seriye birlikte göz atalım!

 

Renkli Yumurtalar

“Özgür’ün en sevdiği arkadaşı… Dini, ırkı ve hatta adı bile farklı. Haçik, sınıfında tam da bu yüzden ayrımcılığa uğruyor. Kahramanımız Özgür ise Paskalya yumurtalarını boyayıp Haçik ile alay eden arkadaşlarına asla unutamayacakları bir ders veriyor. Sen de Haçik’le dost olmaya ne dersin? Belki bu Paskalya Bayramı’nda yumurtaları renklendirip onun neler hissettiğini anlayabilirsin…”

 

 

Uçan Tekerlekli Sandalye

“Tekerlekli sandalye bir engel midir? Birlik olunca tüm engeller yok edilir… Özgür’ün engelli arkadaşı Nazlı’nın büyük bir problemi var. Ama bütün sınıf bir olup ona harika bir çözüm sunuyor. Ve Nazlı, arkadaşları sayesinde bugün de gülüyor!”

 

Herkese Eşit Kurabiye

“Eşitlik nedir? Okul müdürünün oğlu Kaan, Özgür’den daha ayrıcalıklı olabilir mi? Kahramanımız Özgür, bu kez bir basketbol maçında karşı çıkıyor haksızlığa. Ve arkadaşları, Özgür sayesinde ömür boyu ilke edinebilecekleri yepyeni bir kavram öğreniyor. Sonra ne mi oluyor? Tüm sınıf hep bir ağızdan şöyle bağırıyor: ‘Herkese eşit kurabiye!'”

 


Yeşil Sahanın Özgür Kızı

“Büyüyünce ne olacaksın? Aşçı, hakem ya da dansçı mı? Peki, bu soruya hiçbir baskı altında kalmadan cevap verebilir misin? Özgür, bu kez babasından alıyor hayat dersini… Ve toplumsal cinsiyet rollerini bir kenara bırakıp gerçekten ne istediğine karar veriyor. O bir kız çocuğu ve her mesleği yapabilir. Çünkü buna inanıyor. Ya sen? Tabuları yıkmaya hazır mısın?”

 

Mutlu Yaşlılar Haftası

“Özgür ve arkadaşları Yaşlılar Haftası’nı kutluyor. Kimi otobüste tonton bir dedeye yer veriyor, kimi yorgun bir ninenin market torbalarını taşıyor. Ve gün sonunda herkes ayrı bir hikâyeyle yaşlıların takdirini kazanıyor. Sen de Yaşlılar Haftası’nda bir büyüğüne yardım etmeye ne dersin? Belki Özgür ve arkadaşlarından, yaşlıların nelere ihtiyacı olabileceği konusunda fikir alabilirsin.”

 

Feyza Altun’un kaleme aldığı ve Ege Karadayı Yiğitbaşı’nın resimlediği “İnsan Hakları ve Demokrasi” Serisi,  İnkılâp Kitabevi etiketiyle raflarda…

 

 

İLGİLİ HABERLER