Zumbara, şirket çalışanları arasında paylaşım kültürünü arttırıyor

 

AirBnb kurucusu Brian Chesky’nin ‘Statüko bir hareket tarafından değiştirilmekte. Eşler arası, insanların “şeyleri” değiştirdikleri, varsayılan yöntem olacak. Bu “şeyler” mekan, eşya, yetenek veya servis olabilir’ derken dünyada büyümekte olan eşler arası (P2P) ve paylaşım ekonomisi hareketine dikkatlerimizi çekmekteydi. Dünyada büyük bir hızla büyümekte olan bu hareketin başarılı bir örneği de Türkiye’den: Zumbara!
Zumbara (Zaman Kumbarası) para yerine zamanın kullanıldığı sosyal bir paylaşım ağı bir alternatif ekonomi hareketi. Sistem birisine 1 saatlik yardım et. Karşılığında 1 saat kazan ve kumbarana at. Bu 1 saat ile topluluktaki dilediğin kişiden istediğin 1 saatlik servisi al mantığı ile işliyor. Ebru Filiz’e 2 saatlik fotoğrafçılığa giriş dersi veriyor, Filiz karşılığında Ebru’ya 2 saat ödeme yapıyor. Ebru kazandığı bu saatleri kumbarasına atıyor ve ihtiyacı olduğunda 1 saati ile Meltem’den sosyal medya stratejisi hakkında bir danışmanlık alıyor, diğer 1 saati ile de Ahmet’den bilgisayar tamiri konusunda yardım alıyor.  Yani sistem alternatif bir ekonomik sistem. Para ile şu anki sistemde servis bazında yapabileceğimiz her şeyi zaman ile yaparız. 
Zumbaranın getirdiği temel farklılık, hali hazırda 33 ülkede uygulanan zaman bankası sistemini tüm dünyada kişiler arasında ilişki, karşılıklılık ve güven yaratmak için sosyal teknolojiler ile birleştiriyor olması. Fikrin tüm dünyada ilgi ile ilgileniyor olmasının diğer bir sebebi ise başarılı bir iş modeline de sahip olması. Zumbara aynı zamanda şirketlere özel kapalı Zumbaralar yaratarak, şirket içerisinde bulunan tüm yetenekleri ortaya çıkaran, kurum içi sosyalleşmeyi, çalışanların ilgi alanı ve ihtiyaçlarının listelenmesini sağlayan ve şirket içerisindeki paylaşım kültürünü arttırarak kurumu öncü işveren markası olarak konumlandıran bir uygulama. 

 

İLGİLİ HABERLER