Yürürken burnunuza enfes bir pizza kokusu gelse, ne yapardınız?

Domino’s, şube yakınlarında bulunan reklam panolarında uyguladığı koku projesi ile pizza kokusunu açık havaya taşıdı.

People Initiative ve AromaticAds ile gerçekleştirilen ortak çalışma, markanın reklam-pazarlama faaliyetlerine yeni bir boyut kattı. Yeni açık hava reklam projesi, Domino’s panolarından etrafa yayılan iştah açıcı pizza kokusu ile bulunduğu her yerde akıllara pizzayı getirdi. Üç günde 1500 kişiyi pizza kokusu ile buluşturan Domino’s, bölgedeki pizza satışlarını artırmayı da başardı.

Peki, bu uygulama nasıl işliyor? AromaticAds tarafından Domino’s reklam panolarının üzerine yerleştirilen özel koku cihazı, içinde yer alan sensörler sayesinde panoya yaklaşıldığında pizza kokusu yaymaya başlıyor. Cihazdaki sistem, içeriye daha önceden yerleştirilen kokuyu, belli aralıklarla buhar yoluyla etrafa yayıyor. Pizza kokusu açık havada 3 metre kadar alana yayılırken, reklam panosunun çevresindeki insanlar, panoya bakarak kokunun nereden geldiğini anlıyor. Kullanılan sensörler, ölçümleme ve raporlamaya da olanak tanıyor.

Domino’s Pizza’nın fark yaratan bu uygulaması, Neuro Marketing’in en güçlü yanı olan “koku alma duyusu”nun gücü ve etkisini de ortaya koyuyor. İnsanların kokularla kurduğu güçlü bağ,  insan hafızasında önemli bir yer teşkil ederken tercihlerinde de büyük rol oynuyor.  Dünyada da pek çok marka, kokusu ile öne çıkan ürünleri için benzer çalışmalar yapıyor. Kokularla bütünleştirilen açık hava reklamları ürünlerin daha iyi tanıtılmasını sağlarken, hedef kitleyle güçlü bir bağ kurmak isteyen reklam verenlere de güzel bir fırsat sunuyor.

İLGİLİ HABERLER