YSK Erdoğan’ı şaşırttı

Başbakan ve Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan, “Cumhur Başkanını Seçiyor” isimli reklam kampanyasının YSK tarafından yasaklanmasına şaşırdığı söyledi.

Erdoğan, dün katıldığı NTV ve Star Tv ortak yayınında reklam filminin yasaklanma kararını eleştirdi. Özellikle reklamın durdurulması amacıyla YSK’ya itirazda bulunan MHP’yi eleştiren Erdoğan da konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “YSK’nın tanıtım filmimizi yasaklamasına şaşırdım. Neymiş ezan okunmuş, neymiş seccade varmış. İtirazı yapan YSK MHP temsilcisi. Ezan sesi, seccade ve namaz. Üç başlık nedeniyle yasaklanıyor. MHP bakın neye takılıyor. İstiklal Marşı’nda var, şimdi ben bunu okumayacak mıyım? Efendim yasada öyle diyormuş. Yanlış yorumlanabilir. Ezan sesinden ürküyorlar. YSK, MHP’nin itirazları neticesinde 6’ya 4 oranında oyla karar vermiş. 30 Mart seçimlerinde de aynı şey vardı. Bayrak vardı o nedenle yasakladılar.”

YSK, reklam kampanyasını yasaklarken “Dini ve dince kutsal sayılan şeyler istismar yasağı” kuralını göz önünde bulundurduğunu açıklamıştı.

 

İLGİLİ HABERLER