YouTuber’lar artık gelir vergisi mükellefi!

Haberciler sosyal medya fenomenleriyle aynı basın toplantısına girmem derken yeni fenomenler atı aldı Üsküdar’ı geçti. Şimdi sosyal medya etkileyicileri olmadan basın toplantıları başlamıyor bile. Diğer yandan sosyal medya üzerinden gelir sağlayanların vergi mükellefi olma konusu ise sıkça tartışılan konular arasında. Gelir Vergisi Kanunu’na göre YouTube fenomenlerinin vergi zorunluluğu bulunuyor.

YouTube üzerinden yayın yapıp kazanç sağlayanlar bundan böyle normal gelir vergisi mükellefi olarak değerlendirilecek. 

O fatura kesilecek

YouTube üzerinden kazanç sağlayan kişiler, Gelir Vergisi Kanunu’nun 37. maddesi gereğince ticari kazanç sağladıkları için vergilendiriliyor. İş bununla da kalmıyor, gelir elde eden sosyal medya ünlülerinin vergi mükellefleri gibi gelir defteri tutma, fatura ve fiş düzenleme zorunlulukları bulunuyor.

Uzmanı söylüyor, denetimler arttı

YouTube üzerinden gelir elde etmenin vergilendirilme şartı doğurduğunu belirten, mali alanda bilirkişilik, şirket değerleme, muhasebe organizasyonu, vergi hukuku, iş hukuku ve sosyal güvenlik hukuk danışmanlığı veren IFASTURK Mali Müşavirlik ve Denetim Kurucusu Mesut Şenel, vergi denetimlerine dikkat çekerek, “YouTuber’lık, vergi mükellefliği konusunda belli yükümlülükler taşıyor. YouTube üzerinden elde edilen kazançlarda geriye dönük incelemeler de söz konusu. YouTuber’lar da dahil olmak üzere, sosyal medya mecralarından gelir elde edenler hata yapmamak için danışmanlık almalı” diyor…

Teknolojinin ne getirip ne götüreceği elbette baştan belli değildi ancak böylesine durumlarda kanun koyucu ve düzenleyicinin proaktif olması gerekiyor. Tanımsız mecralarda, tanımsız koşullarda iş yapanlar epey yol aldılar. Bundan böyle nasıl denetim altına alınırlar konusunu ise işi bilenlere havale ediyoruz.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER