Yoluna askeri ürün üreterek başlayan 10 dünya markası

Dünyaca ünlü birçok markanın aynı zamanda askeri geçmişi olduğunu biliyor muydunuz? Bazı markalar bu geçmişlerini kendi logolarında halen kullanırken, bazıları ise askeri geçmişlerinden bahsetmek bile istemiyor. Bu markalar ilk kurulduklarında sadece askeri alanda ürünler üretiyorlarken şimdi ise dünya çapında birer marka haline geldiler…

İşte geçmişinde askeri ürün olarak başlayan 10 dünya markası…

Ray-Ban

Dünyanın önde gelen gözlük markalarından biri olan Ray-Ban, ilk kurulduğu zamanlarda sadece askeri alanda üretim yapıyordu. ABD ordusu, yüksek irtifalarda uçan pilotların bulantı ve baş ağrısı azaltıcı güneş gözlüğü üretmesini talep etmesiyle bu tarzı geliştirdi. İlk orijinal prototip 1936’da tasarlandı ve yeşil objektiflere sahipti.

ray-ban


Kotex

Kotex hijyenik pedleri aslında I. Dünya Savaşı sırasında askerleri tedavisinde kullanılması için tıbbi amaçlı gazlı bez olarak kullanılıyordu.

kotex


Jeep

İlk olarak Jeep askeri amaçla 1941’de üretime geçti. Willys MB Jeep’leri, 2 Dünya Savaşı’nda ABD ordusun çoğu Jeep araçlardan oluşuyordu.

jeep


Mars

Şirketin sahibi Forrest Mars Sr., İspanya İç Savaşı sırasında askerlerin üzerleri şeker kaplı çikolatalar yediğini ve bu sayede sıcakta çikolataların erimediğini görür ve böylece M&M tarifini bulur.

mm


Vodafone

Vodafone, 1980’li yılların başında İngiltere’nin en büyük askeri radyo-teknoloji üreticisi olan Racal Electronics’in yan kuruluşu olarak kuruldu. Aşağıda bulunan telefon Vodafone’un ilk cep telefonu olan Mobira, tam tamına 11 kilo ağırlığındaydı.

vodafone


Victorinox – (İsveç Çakısı)

1864’te Ibach-Schqyz, askerler için aşağıda bulanan resimdeki  ilk prototipi üretiyordu.

isveç çakısı


Hugo Boss

Hugo Boss, o dönem Nazi Partisinin bir üyesiydi ve 1928’de SS subaylarının ve partinin üniformalarını üretiyordu.

hugo boss


Fanta

1.Dünya Savaşı sırasında Coca-Cola’ya Almanya’da ticari ambargo uygulanıyordu. O tarihte Coca-Cola Deutschland, peyniraltı suyu ve cibre(şurup) gibi malzemelerle yapılmış Fanta adında yeni bir içecek hazırladı.

fanta


Volkswagen – Beetle

Adolf Hitler, yeni araç pazarı oluşturmak amacıyla sağlam ama ucuz bir araç talebi sonrası Volkswagen Beetle üretiliyor.

vw

Burberry

1856 yılında kurulan Burberry, ilk olarak Birinci Dünya Savaşı’nda giyilen trençkotun yaratıcısı. Avrupa’da yıllar boyunca süren siper muharebelerinde askerlerin rahat hareket edebilmesi için bu kabanı üreten Burberry kısa sürede küresel bir marka haline geldi.

burberry2_ps

 

İLGİLİ HABERLER