Yılın kelimesi “feminizm” oldu

Time’ın cinsel tacize karşı seslerini çıkaran kadın ve erkekleri ‘Yılın Kişisi’ seçmesinin ardından Merriam-Webster sözlüğüne göre de yılın kelimesi ‘feminizm’ oldu.

ABD’nin önde gelen sözlüklerinden Merriam-Webster, 2017 yılında internet aramalarında büyük bir atış olması nedeniyle “feminizm”i yılın kelimesi seçti. “Feminizmi”, “cinslerin politik, ekonomik ve sosyal eşitliği teorisi” olarak tanımlayan Merriam-Webster, bu kelimeye olan ilgiyi, kadınların düzenlediği protesto yürüyüşlerine, televizyonlardaki kadın hakları üzerine olan programlarla filmlere ve cinsel taciz iddialarına bağladı.

“Feminizm herkesin dilinde”

Yazar Margaret Atwood’un romanı Damızlık Kızın Öyküsü’nden uyarlanan “The Handmaid’s Tale” (Hizmetçinin Öyküsü) isimli televizyon dizisi ve ‘’Wonder Women” (Harika Kadın) isimli filmin de kelimeye ilginin artmasında rol oynadığı belirtiliyor. Merriam-Webster’ın bağımsız editörü, “Kelime herkesin dilinde” diyor.

Hollywood ünlülerinin cinsel tacizle suçlanmasının ardından, milyonlarca kadının sosyal paylaşım sitelerinde “#MeToo” (Ben de) etiketiyle cinsel taciz hikayelerini paylaşmasının da kelimenin popüler olmasında rolünün olduğu kaydediliyor. Time dergisi de, cinsel tacize karşı seslerini çıkaran kadın ve erkekleri ‘Yılın Kişisi’ seçmişti.

Kaynak: BBC Türkçe

İLGİLİ HABERLER