Yılbaşında kim, kime, ne hediye alıyor? 

Pandemi tedbirleri kapsamında eğlence mekanları da oteller de kapalı. Mecburen evdeyiz. Bakmayım mecburen dediğimize, zaten yılbaşı akşamları toplumun yüzde 50’si her daim evdeydi. Evcilere müjdeyi önceden verdi büyükler: sonrasındaki üç günü de evde geçireceğiz. Yılbaşı gecesinin önemli olduğunu da olmadığını da düşünenler hizalandı; kutlamalar evde yapılacak!

– Böyle bakınca ekranı büyük bir televizyon aileye toptan alınacak iyi bir hediye olabilir.

– Tombala da öyle. Birlikte zaman geçirmenin en basit yolu. Ortak heyecan dalgası hiç de fena olmaz. O halde tombala da iyi bir hediye olabilir. Kim bilir hep birlikte ekrandan geniş aile birlikte bile oynayabilir.

– Yeni bilgisayarlar, masaüstüler, iPad de hediyeler listesine girebilir yani her keseye göre hediye listede mevcut.

Peki, kim, kime ne hediye alıyor?

Avantajix.com, Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi. Geleneksel olarak tekrarladığı yılbaşı anketinde, “Kim, kime ne hediye alıyor?” sorusuna 25-55 yaş aralığında bin kişiden yanıt alınmış.

Ankete göre bakınız kimler kime hediye alıyormuş:
– Ankete göre annelerin yüzde 95’inin, babaların da yüzde 70’inin çocuklarına hediye aldığı belirlendi.
– Evli erkeklerin yarısı, çocuklarının yanı sıra eşine hediye aldığını belirtirken, kadınlarda bu oran yüzde 30’lara kadar düşüyor.
– Bekar erkeklerin yüzde 75’i sevgilisine, yüzde 35’i anneye, yüzde 20’si ise kardeşine hediye alıyor. On erkekten sadece biri babaya hediye almayı aklına getiriyor.
– Evli olmayan kadınlar ise hediye alımında anneye öncelik veriyor. Bekar kadınların yüzde 65’i anneye, yüzde 40’ı sevgilisine, yüzde 25’i kardeşine hediye aldığını belirtirken, babayı düşünen kız çocukların oranı da yüzde 20’de kalıyor.

Maske ve dezenfektan da hediyeler arasına girdi

Ankette klasikleşen hediyelerin yanı sıra pandemiye özgü ürünlerin de hediyeler arasına girdiği görülüyor.

– Anne – babalar çocuklarına oyuncak ve kitabın yanı sıra üzerlerinde çizgi film kahramanları, renkli desenlerle tuttukları takımların renk ve logolarının bulunduğu özel tasarım maskeler hediye ediyor.
– Çocuklarına hijyen alışkanlığı kazandırmak isteyen ebeveynlerin hediye paketlerinde kolonya ve diğer dezenfektan ürünleri de yer alıyor.
– Maske hediyesi, bu yıl sevgililer arasında da oldukça yaygın. Birçok firma, yılbaşı hediyesi olarak kişiye özel tasarımlarla yıkanabilir maskeler üretiyor. Erkekler ve kadınlar, üzerinde sevgilerini ifade eden mesajlar bulunan ya da ilgi çekici tasarımlarla üretilen maskeleri tercih ediyor.
– Çocuklara oyuncak-kitap, annelere küçük ev aletleri, babalara gömlek-kravat, kardeşlere tişört-kazak, sevgililere ise parfüm-mücevher alınıyor.

Kasım’dan sonra en fazla işlem Aralık’ta

Avantajix.com Dijital Pazarlama Direktörü Sevda Köseibiş, global alışveriş festivallerinin düzenlendiği Kasım ayından sonra en fazla online alışverişin Aralık’ta yapıldığını belirtiyor ve “2019 Aralık ayında internetten kredi kartı ile 57,3 milyon adet işlem yapıldı. Bu yıl pandemi dolayısıyla e-ticaret ekosistemine 10 milyona yakın yeni kredi kartı katıldı. Bu kartlarla birlikte 2020 Aralık ayında işlem adedinin 90 milyonu bulmasını bekliyoruz. Bunların büyük kısmını da yılbaşı alışverişleri oluşturacak. Tüketici, artık online alışverişe alıştı ve oldukça bilinçlendi. Alışveriş karşılığı para iadesi yapan Avantajix.com benzeri sitelerin üye sayısı her geçen gün artıyor. Tüketici, sanal mağazalara doğrudan değil de Avantajix.com üzerinden girerse, bu mağazalardan komisyon alıyoruz ve bu komisyonu alışveriş yapan kişiye ödüyoruz. Bir indirim değil, direkt nakit para ödeniyor. Üründe bir indirim söz konusuysa tüketici ayrıca ondan da yararlanıyor. Avantajix.com üzerinden 10 milyona yakın ürüne ulaşmak ve satın aldıkça nakit para kazanmak mümkün.” diyor.

 

İLGİLİ HABERLER