Yeni yıl alışverişleri Siber suçluların yeni hedefi!

 

Siber suçlular, yeni yıl yaklaşırken insanların çevrimiçi alışveriş çılgınlığında yararlanmanın yollarını arıyor.

Eve teslimat yapan şirketlerin gerçek e-postaları gibi duran bilgi çalma mesajlarını kullanan siber suçlular Kaspersky Lab’in yaptığı araştırmayla tespit edildi.

-Kaspersky’da noel döneminde dünya çapında DHL ve FedEx kullanıcılarının özellikle hedef alındığınını gösteren belgeler mevcut.

Sahtekarların amacı saf kullanıcıları kandırıp onların kötü amaçlı bir programı indirmelerini veya bir bilgi çalma sitesinde gizli bilgilerini girmelerini sağlama olarak düşünülüyor.

-Bir örnekte bir e-posta, müşterinin kolisinin bir DHL ofisinde olduğunu, ancak alıcının 48 saat içinde bir bağlantıya tıklayıp takip sayfasına bilgi girmesi gerektiğini, aksi halde kolinin göndericiye iade edileceğini yazıyor. Ancak bağlantı, bir DHL sitesi yerine kullanıcıyı DHL gibi duracak şekilde hazırlanmış, kullanıcıdan kişisel bilgilerinin girmesinin istendiği bir bilgi çalma sitesine yönlendiriyor.

Bu sahtekarlığın daha ikna edici durmasını ve kullanıcıya daha meşru görünmesini sağlayan, kullanıcının, kişisel bilgileri alındıktan sonra yeniden resmi DHL web sitesine yönlendirilmesi.

FedEx adına da benzer mesajlar gönderildiği biliniyor. Kullanıcı, hesap kimlik bilgilerini girmesi için bir bilgi çalma sitesine yönlendiriliyor.

 

İLGİLİ HABERLER