Yeni ustalar: IKEA hacker’ları

Bir ürünü kişiselleştirmenin yolu el becerisini hayal gücüyle harmanlamaktan geçiyor. IKEA’nın “kendin yap” felsefesi IKEA hacker’ları tarafından ortaya yeni bir kavram çıkardı. IKEA’dan çeşitli modüller ve ürünler satın alıp tamamen farklı bir ürüne dönüştürenlere verilen bu isim, IKEA’nın kurumsal olarak da desteklemesiyle hack’lenme sözcüğüne de gayet pozitif bir anlam kattı. www.ikeahackers.net sitesinin kurulmasıyla iyiden iyiye hayata giren hareket, büyük bir markayla onun öncülüğünü yaptığı yaptakçılık kültürüne yeni bir buluşma platformu yaratmış durumda.

ikea

Dönüştürülmüş ürünlerin paylaşılmasıyla IKEA hacker’larının sergi alanına dönüşen sitede, tasarım planlarından daha öteye gidecek şekilde yeniden yaratılan nesneler yer alıyor. Eşyalara ilk planın ötesinde yeni bir anlam katmak ve senaryoyu yeniden yaratmak, yeni bir tür estetik ve tasarım kültürünü de temsil ediyor. Yaratıcı süreç, küresel üretici kültürüyle paralel giden bir topluluk ortaya çıkardığından bu hack’leme kapalı kapılar ardında değil. Salata kâseleri retro hoparlörlere ve oyuncak bebek evleri sehpalara dönüştürülebiliyor örneğin. IKEA’nın ünlü mavi alışveriş çantası, havalı bir sırt çantası haline gelebiliyor.

ikeaa

Geçen yıl en ünlü Game of Thrones kostümü olan pelerinin aslında bir IKEA kilimi olduğuna dair haberler çıktığında, herkes IKEA’dan gelecek tepkiyi merak ediyordu. Vinter-skulderwarmer kiliminin birtakım değişikliklerle pelerin olarak stilize edildiği ortaya çıkar çıkmaz IKEA da vakit kaybetmeden harekete geçerek Game of Thrones pelerininin nasıl hack’lenebileceğini gösteren talimatları da içeren bir katalog yayımladı.

Bu da muhtemelen sahibi tarafından olumlanan ve sürüp gitmesi teşvik edilen ilk hack’lenme vakası olarak tarihe geçti. Bu vakanın neden başka bir markanın değil de IKEA’nın başına geldiğini sorguladığımızda ise şu yanıtı bulabiliyoruz: Modern ve sade olan şekiller basit, kolay, erişilebilir ve yeniden yaratılmak için sınırsız olasılıklar sunuyor. IKEA bir ilk olabilir ama tek tek hack’lenenin o kalmayacağı kesin gibi.

Bu yazı Mavi’nin gençlik dergisi Maviology’in İlkbahar-Yaz 2018 sayısında yayınlanmıştır.

Diğer yazıları için: https://www.mavi.com/Maviology

İLGİLİ HABERLER