Yeni marka “doğurmak” hava yolu şirketlerinin gençlik pazarlaması haline geldi

Dünyanın en büyük hava yolu şirketleri Millenial müşterileri çekmek için ücretleri indirirken Avrupalı şirketler gençlere özel yan markalar kurmaya başladı. 

Yeni pazarlama stratejisi ilk olarak British Airways’in Level markasıyla görülmüştü. Hava yolu devinin kardeş markası için oluşturduğu 100 doların altında transatlantik sefer kampanyası büyük ilgi görmüştü.

Şimdiyse oyuna bir başka Avrupalı şirket dahil oldu. Air France sadece genç yolcularına özgü bir hava yolu markası olan Joon’u tanıttı. “Pozitif bir ruh anlayışını göstermek için” seçildiğini ifade eden basın bildirisinde “Joon bir moda markası, özel bar, eğlence kanalı, kişisel yardımcı, … ve aynı zamanda uçuyor!” deniliyor.

Pazarlama stratejisini sadece ucuz uçak bileti üzerine kurmayan Joon, aynı zamanda gençlerin önem verdiği teknolojik imkanlardan uçaklarda yararlanmalarını sağlayacak. Örneğin YouJoon adı verilen dijital eğlence kanalı yolcuların laptop veya telefonlarından müzik veya video izlemesine olanak sağlıyor. Gizmodo’nun iddiasına göre tüm koltuklarda USB port bulunduğunun altı çizilirken gelecekte VR setlerinin olacağı belirtiliyor. Bir başka yenilik ise uçuş sırasında Airbnb ile oda kiralama imkanının sunulması.

Kabin ekibinin üniformaları bile Silikon Vadisi start-uplarından esinlenmiş görünüyor. Joon uçuş görevlileri, beyaz tişört, mavi polo gömlek ve geri dönüştürülmüş kumaşlardan yapılmış kazaklarla tam anlamıyla Millennial ruhunu temsil edecek. Joon’un “özel bar”ında smoothie’lerin olacağına dair elimize geçen bir bilgi yok.

 

İLGİLİ HABERLER