Y kuşağı markaların salgın sırasında daha çok iletişim kurmasını istiyor

Koronavirüs salgını boyunca hükümetlere olan güven azaldı ancak markalara olan güven yerini koruyor. Berlin Cameron’ın araştırmasına göre COVID-19 salgını markalara hükümetlerden daha etkili olma fırsatı sunuyor.

Bir araştırma şirketi olan Persky iş birliğiyle gerçekleştirilen araştırmada Y kuşağının yüzde 43’ü markaların dümeni ellerine alıp topluma yardım etmeleri gerektiğini düşündüğü ve 4 kişiden birinin markaların hükümetler kadar etkili olabileceğini söylediği belirtiliyor.

Bu durum McCann’in araştırmasının sonuçlarından biri olan hükümetlere olan güvenin azalmasıyla birlikte markaların kurduğu iletişimin ve verdiği mesajların önemini arttırıyor. A.B.D’de 21-35 yaş arası 1250 kişinin katılımıyla oluşturulan Berlin Cameron’ın verisine göre Y kuşağının neredeyse yarısı markaların destek çalışmalarına devam etmesi gerektiğini, yüzde 36’sı ise markaların normalden daha çok iletişim kurmasının önemli olduğunu düşünüyor. İçerik konusunda ise katılımcıların yarısı marka mesajlarının salgın hakkında olmasını anlamlı bulduğunu belirtiyor.

Ancak tüketiciler aynı zamanda markaların bu süreçte topluma yardım etmek için ne yapacağını da duymak istiyor. Markaların verecekleri mesajlar ve kullanacakları tonlar hakkında dikkatli olmaları her zamanki gibi büyük önem taşıyor. Markaların ne yapıp yapmayacağına karar verirken Y kuşağı muhtemelen durum hakkındaki kötümser tavrını koruyacaktır; araştırmaya katılanların yüzde 75’i hayatın iyileşmeden önce daha da kötüleşeceğini düşünüyor.

Alkol markalarını süreç boyunca eşsiz bir rolü var; özellikle alkol satılan mağazalar süpermarketlere alternatif oluşturduğu için öne çıkarken Y kuşağı alkol ihtiyacını karşılamaya devam etmek istiyor. Bu mağazaların açık olması Y kuşağının onlardan tek beklentisi değil. A.B.D’nin online içki markası Drizly’den evlerine servis yapmasını da isteyen Y kuşağının araştırmaya katılan üyelerinin yarısı içki markaların restoran ve bar gibi yerel işletmelere destek olmasını istiyor. Yüzde 25’i ise markaların bar formatını sanal bir boyutta kendilerine getirmelerini dilediğini belirtiyor.

Kaynak: Campaign US

İLGİLİ HABERLER