Xiaomi Türkiye’den Trump’a yanıt!

ABD Çin arasındaki ticaret savaşı gün geçtikçe körükleniyor. Trump yönetimi, seçilen Başkan Joe Biden’ın göreve gelmesine sadece birkaç gün kala, akıllı telefon üreticisi Xiaomi’yi Çin ordusu tarafından kontrol edildiğini öne sürerek engelledi. Konuyla ilgili Xiaomi Türkiye’den yanıt gecikmedi. Marka, yaptığı basın açıklamasında Xiaomi’nin “Komünist Çin Askeri Şirketi” olmadığını vurguladı.

Trump, Aralık 2020’de “Yabancı Şirketler Sorumluluk Yasası’nı” imzalamıştı. Söz konusu yasa, yabancı şirketlerin, ABD Kamu Muhasebesi Gözetim Kurumu’nun denetimlerine art arda 3 yıl uymamaları halinde Amerikan borsalarında listelenmesini engelliyor.

ABD Savunma Bakanlığı Perşembe günü ambargo listesine, Xiaomi dahil olmak üzere dokuz Çinli şirketi ekledi. Listedeki işletmeler, Amerikan yatırımlarının yasaklanması da dahil olmak üzere sert kısıtlamalara tabi tutuluyor.

IDC’ye göre, Apple’ı geride bırakarak dünyanın üçüncü büyük akıllı telefon üreticisi haline gelen Xiaomi için bu durum endişe verici bir haber. Şirketin hisseleri Cuma günü Hong Kong’da yüzde 10’dan fazla düştü.

Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Çin ordusu ile “sivil varlıklar gibi görünen” ancak orduyu ileri teknoloji ve uzmanlıkla destekleyen firmalar arasındaki ilişkiyi “vurgulamaya ve karşı koymaya kararlı” olduklarını söyledi.

Xiaomi, menkul kıymetler borsasında Çin ordusu tarafından sahiplenildiğini veya kontrol edildiğini reddetti. Marka aynı zamanda şirketin ve hissedarlarının çıkarlarını korumak için “uygun önlemleri alacağını” da sözlerine ekledi.
Oanda’da Asya Pasifik Üst Düzey Piyasa Stratejisti Jeffrey Halley Cuma günü yayınladığı bir araştırma notunda, “Yeni yönetim büyük olasılıkla kavgacı olmayacak, ancak Trump dönemindeki politikaları birçoğundan umulduğu gibi vazgeçmeyecek” dedi. Çinli teknoloji şirketlerinin hisse performansını izleyen Hang Seng Teknoloji Endeksi yüzde 1,4 düştü. Xiaomi, Cuma günü endekste en kötü performans gösteren isim oldu.
Perşembe gününden önce Pentagon, aralarında çip üreticisi SMIC ve teknoloji firması Huawei’nin de bulunduğu 35 Çinli şirketi ambargo listesine eklemişti. Ticaret Bakanlığı da birçok şirkete kısıtlamalar getirdi. SMIC, Çin ordusuyla bir ilişkisi olduğunu reddederken, Huawei, ABD’nin ulusal güvenliği için bir risk oluşturduğuna dair çeşitli iddiaları reddetti. New York Borsası da geçen hafta, ABD Başkanı Donald Trump’ın idari emrine uymak için üç Çinli telekom şirketi hissesini listeden çıkaracağını duyurdu.

Xiaomi Türkiye’de konuyla ilgili “Şirketimiz varlık gösterdiği bölgelerin ilgili yasa ve yönetmeliklerine uygun olarak faaliyetlerini yürütmekte ve tamamen bireysel ve ticari kullanıma yönelik ürünler ve hizmetler sunmaktadır. Şirketimiz Çin ordusuna ait değildir, Çin ordusuyla herhangi bir bağı bulunmamaktadır ve NDAA’da (ABD Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası) belirtildiği şekilde “Komünist Çin Askeri Şirketi” değildir. Şirketimizin ve hissedarlarımızın çıkarlarını korumak üzere gerekli tüm önlemler tarafımızdan alınacaktır” şeklinde açıklamada bulundu.Şirketimiz, bu sürecin olası sonuçlarının grup üzerindeki etkilerini değerlendirmek üzere detaylı incelemelerini sürdürmektedir. Gerekli olması halinde ilerleyen günlerde ek açıklamalar yapılacaktır.

Bu son gelişmenin ABD-Çin arasındaki gerginliği tetikleyecek gibi görünüyor.
Kaynak: CNN Business

İLGİLİ HABERLER