Walmart, jet.com’u 3,3 milyar dolara satın alıyor

Mağazaları ile her şehirde varlık gösteren ABD’li perakende zinciri devi Walmart, gerçekleştirdiği satın alım ile gündemde. Son bir yılda hızla gelişim gösteren jet.com internet sitesini bünyesine dahil eden alışveriş zinciri, en çok da ödediği rekor ücret ile gündeme geldi. Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre son zamanlarda büyük bir kullanıcı kitlesine erişmiş olan Jet.com, milyar dolarlık bir değere ulaştı.

Walmart’tan yapılan açıklamaya göre, her iki şirketin yönetim kurullarının onayladığı anlaşma kapsamında Walmart, Jet.com’a 3 milyar dolar nakit ve 300 milyon dolar değerinde hisse senedi verecek.

Walmart İcra Kurulu Başkanı (CEO) Doug McMillon, fiyatlarını düşürecek, ürün çeşitliliğini genişletecek ve alışveriş deneyimini basitleştirecek yeni yollar aradıklarını belirterek, müşterilerinin de bunu istediğini belirtti.

Amazon’a rakip geliyor

Analistler, söz konusu anlaşmayı Walmart’ın e-ticaret devi Amazon’un internet ve mobil uygulamalarla gerçekleştirdiği satış hacmine ulaşmak ve piyasada daha rekabetçi olabilmek için bir hamle olarak değerlendiriyor.

Walmart geçen yıl 428 milyar dolar gelir elde ederken, bunun sadece 14 milyar dolarlık kısmı internet ve mobil uygulamalardan yapılan satışlardan gelmişti.

E-ticaret devi Amazon’un geçen seneki geliri ise 107 milyar dolar olmuştu.

İLGİLİ HABERLER