Video pazarlamasının tüketicileri nasıl harekete geçirdiğine 2 yaşanmış örnek

 

Şirketler ilan ve televizyon reklamlarındansa uzun vadeli olan, müşteri deneyimlerinin, liderlik ve başarı hikayelerinin anlatıldığı videolara yönelmeye başladılar.

Resimler kelimeler kadar romantik olamayabilir. Çevrenizden “filmi güzel olmamış, kitabı daha güzeldi” nidalarını duymanızın nedeni de, bu düşünceye endekslenmiş bir toplum içinde yaşıyor olmamız. Ancak bu düşünce yüzünden video pazarlamasının asıl amacı göz ardı ediliyor; ilham yaratmak.

Bu görüşe rağmen içerik pazarlamasını güçlendirmek için şirketler video pazarlamasına geçmiş vaziyette. Neden mi? Çünkü bir fikrin değerini belirleyen faktörün insanları bir aksiyon almaya itip itmemesinin olduğunu fark ettiler. Videolar bunu etkili bir şekilde başarıyor.

1-GoPro: YouTube’un “kazara” en sevdiği marka

İşinizi etkili yapıp bir de videolarınızı doğru platformlarda paylaştıysanız YouTube kullanıcıları kendi kanallarında bu videoları kolaylıkla paylaşabiliyorlar. Bu durumda da geriye diğer kullanıcıların beğenileri, takipleri veya kayıt olmaları gereken süreçler başlıyor. Bu süreci kolaylaştırmanın bir yolu GoPro’nun izlediği yolu izlemek.

Hollywood filmlerine kafa tutmayan ve tutmaya da çalışmayan, sadece ürünlerinin başarılı olacağına inanan GoPro video pazarlama ekibi “Be a Hero” tagi ile en yeni GoPro ürününü tanıtmak üzere yola çıkmıştı. Bu mesaj İçerik Dağıtım Direktörü Adam Dornbusch’un tahmin ummadığı bir etki yarattı; müşteriler kendi videolarını çekip #beahero tagini kullanmaya başladılar. “Bazen insanlar arayıp ‘Bu videonuz harikaydı’ diyorlar, ben de onlara çekilen videolarla tek bağlantımızın kullanılan ürünün bizim olması olduğunu söylüyorum” diye durumu anlatan Dornbusch bireylerin GoPro’yu deneyimlemek istediğini söylüyor.

GoPro Youtube kanalının içeriğinin büyük bir kısmı kullanıcılarının çektiği videolardan oluşuyor. Şirket kendi ismini günde ortalama 6000 videoda görüyor.

 

2-WIRED: Okuyucular için “bir şeyleri parçalıyor”

Anlaşıldığı gibi video pazarlaması zaten etkili ve global bir kampanyayı daha da göz önüne çıkarabilir. Yazarlar bile kitaplarının daha çok insana ulaşması için televizyonda röportajlar vermeyi bir alışkanlık haline getirmiş durumda. Peki bir şirket bulunduğu her platformun tek yönlü bir hareket halinde değil de, bir döngü şeklinde birbirini beslemesini nasıl sağlar? WIRED’a göre bir şeyleri kırarak…

The Indie Machines partnerliğinde, Conde Nast’ın sevilen magazini “Battle Damage” adlı, içinde WIRED’ın analiz ettiği araçların toplanıp yok edildiği bir online video serisi yayınladı. Bilim ve teknoloji dünyanın gelişmesinde önemli faktörler olsalar da herkes bu akımın farkında değil veya olup biteni araştıracak vakitleri yok. Vakitleri olan bir şey varsa, o da bu karışık mekanik aletlerin yok edilişini izlemek.

Detayları okumayı tercih etmeyen potansiyel müşteriler için bir tabletin parçalanışını görmek ağız sulandıracak kadar ilgi çekici bir durum. GoPro gibi, WIRED video pazarlama ekibi de müşterilerinden bir dahaki videolarında neyi parçalamalarının istendiğine dair yoğun bir geri dönüş alıyor.

“Herhangi bir teknolojik gereci yavaş çekimde parçalayabilseydiniz bu hangisi olurdu? Bu hayallerinizi @WIRED’ın #battledamage’ında gerçeğe dönüştürebiliriz!” tweeti ile bireyleri videolarını izlemeye davet eden Indie Machine’in takipçileri gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

 

İçeriğiniz her ne olursa olsun video pazarlamasında keşfedilmeyi bekleyen stratejiler ve müşterileri katılmaya davet eden bir yapı var. Bunu en kısa sürede keşfetmek de sizin elinizde.

 

 

Kaynak: skyword.com

 

 

İLGİLİ HABERLER