Uzun saatler ayakta çalışanlar için giyilebilir sandalye

IT gibi pek çok sektör çalışanları günlerini masa başında bilgisayarın karşısında geçiriyor. Ancak, mesai saatlerinde masa başından ayrılmadan çalışıp zaman zaman bel, sırt ve boyun ağrıları çekenler bile bazen ayakta çalışabilecekleri bir düzeneğin ihtiyacını hissediyor. Birçok kişiyse üstlendikleri görev gereği ayakta çalışmak zorunda kalıyor. Ayakta çalışan kesimde en fazla yorgunluk çeken meslek gruplarından birini de uzun saatler boyunca cerrahi operasyonlar yaparken ayakta durmak zorunda kalan doktorlar oluşturuyor.

Japon Nitto firması tarafından geliştirilen giyilebilir sandalye, saatlerce ayakta kalarak çalışanların yardımına koşacak cinsten. Adını Japonca’daki “yürünebilir sandalye” kelimesinden alan “Archelis” ameliyatlar sırasında ayakta kalan cerrahlar düşünülerek tasarlandı. Archelis, ayakta fazla kaldığından dolayı yorgunluk çeken cerrahların bir anlamda oturmasını sağlıyor.

Geliştirilmesine Chiba Üniversitesi Medikal Mühendislik Araştırma Merkezi’yle Hiroaki Nishimura Design ve Japan Polymer Technology gibi şirketlerin katkıda bulunduğu giyilebilir sandalyenin bu yaz satışa çıkması planlanıyor.

İLGİLİ HABERLER