UPS’in yeni CEO’su David Abney oldu

UPS Yönetim Kurulu, hâlihazırda şirketin Operasyonlardan Sorumlu Başkanı olan David Abney’i yeni CEO olarak görevlendirerek yönetim kuruluna tayin etti. 2008 yılından beri şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak görev yapan 62 yaşındaki Scott Davis ise UPS’ten emekli olacak ve icradan sorumlu olmadan başkanlık rolünü üstlenecek. Her iki görev değişikliği de 1 Eylül 2014 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.

58 yaşındaki Abney, şirketin 107 yıllık tarihindeki 11’inci CEO’su olacak. UPS’teki kariyerine 1974 yılında part-time paket yükleyici olarak başlayan Abney 40 yıllık kariyeri boyunca bugünkü pozisyonuna gelmesini sağlayan operasyonlarla alakalı çeşitli görevlerde bulundu. Operasyonlardan Sorumlu Başkan olan Abney, UPS lojistiği, sürdürülebilirliği ve mühendisliğinden sorumlu olarak şirketin alternatif yakıtlı filolara yaptığı önemli yatırımlara yön verdi ve şirketin toplam nakliye hacmini artırmaya yönelik programları hayata geçirdi. Bu pozisyonda ayrıca 200’den fazla ülke ve bölgeye hizmet sunan UPS taşımacılık ağını da yönlendirdi. Abney, operasyonlardan sorumlu başkan olmadan önce UPS International başkanı olarak görev yaptı ve şirketin küresel lojistik kapasitesini artırmasına öncülük etti. Abney, UPS’in CEO’su olmadan önce, kariyeri boyunca çeliştli görevler üstlendi.

29 yıldır şirketin çalışanı olan Scott Davis ise 1986 yılında kendisinin CEO pozisyonunda bulunduğu II Morrow teknoloji şirketinin UPS tarafından satın alınmasıyla UPS’e katıldı. Davis 2001 yılında CFO görevini üstlenip UPS Yönetim Kurulu’na katılmadan çeşitli pozisyonlarda çalıştı. 2006 yılında başkan yardımcısı seçildi ve yine aynı yıl UPS Yönetim Kurulu’na seçildi. 1 Ocak 2008’de CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Scott Davis, UPS’ten emekli olacak ve icradan sorumlu olmadan başkanlık rolünü üstlenecek.

İLGİLİ HABERLER