Unkapanı Digital, yeni müzisyenlerin eserlerini korumak için adım attı

 

Tasdix ve Unkapanı Digital, müzik piyasasına adım atmaya hazırlanan müzisyenlerin eserlerini korumak ve eser sahiplerini bilinçlendirmek için işbirliği yapıyor.

E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, Unkapanı Digital Proje Koordinatörü Mustafa Kınış ve MÜYAP Başkanı Bülent Seyhan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Türk pop müzik şarkıcısı ve söz yazarı Soner Sarıkabadayı ve Murat Ak katıldı.

Unkapanı Digital Proje Danışmanı Üstün Barışta ve MÜYORBİR Başkanı/sanatçı Burhan Şeşen’in yanı sıra Ada Müzik kurucusu Bülent Forta, Dokuzsekiz Müzik kurucusu Ahmet Çelenk, Çimen’s Yapım kurucusu/sanatçı Mazlum Çimen ve Kalan Müzik Kurucusu Hasan Saltık projeye destek veren isimler arasındaydı.

Elektronik zaman damgası uygulaması Tasdix, Unkapanı Digital’le birlikte senaryodan besteye, fotoğraftan şiire, grafik çiziminden yazılım koduna tüm eserler için dijital ortamda koruma imkanı sunmak için çalışacak.

Tasdix ile Unkapanı müzik piyasasını dijital platforma taşıyan Unkapanı Digital’in bu işbirliği amatör müzisyenlerin eserlerini hukuki delil oluşturacak şekilde güvence altına alıyor.

E-GÜVEN’in bir ürünü olan Tasdix, 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu kapsamında eserlerin oluşturulma zamanlarına dair delil  oluşturuyor.

Unkapanı Digital ise geleceğin yıldızlarının eserlerini yapımcılarla buluşturan dijital bir platform. Platform tüm müzik türlerine açık. Türkiye’nin önde gelen müzik yapım şirketleri üye olarak bu platformda yer alıyor ve müzik dünyasına adım atmaya hazırlanan yeni isimleri yakından izliyorlar.

Yapılan işbirliği kapsamında, eser sahipleri önce Unkapanı Digital’e üye oluyor, ardından Tasdix.com’a üye olarak ücretsiz Tasdix programını bilgisayarlarına indiriyorlar. Videolarını herhangi bir yerde yayınlamadan önce çok kısa bir sürede Tasdixleme işlemini gerçekleştirdikten sonra Unkapanı Digital sitesine videolarını yüklüyorlar. Böylelikle eserinin herkesten önce kendinde olduğunu yasal olarak kanıtlayabilme fırsatına sahip oluyorlar.

 

İLGİLİ HABERLER