Uber’ın bir sonraki adımı uçan taksiler olacak

Uber’ın bir sonraki büyük yatırımı hem gerçek anlamda hem de mecazi anlamda uçuracak. Şirket, 25-27 Nisan arasında Dallas’ta gerçekleşen Elevate Summit kapsamında uzun vadeli vizyonunu oluşturan, dikey kalkış ve iniş yapabilen ve standart otomobillerin yerine geçebilecek uçan taksi projesinin startını verdi.

Engadget’in haberine göre Uber, bu iddiasını gerçeğe taşımak için uçan taksinin halka gösterilecek çalışır durumdaki bir örneğini 2020 yılında Dubai’de gerçekleşecek olan World Expo Fuarı’na hazır edeceğinin bilgisini de verdi.

Uber Elevate projesini gerçeğe dönüştürmek için Rolodex’in üst düzey yöneticileri, aralarında NASA’nın da bulunduğu havacılık alanında hizmet veren birçok farklı firma ve teknoloji grubu ortaklaşa çalışacak. Projenin lojistik ve yasal kapsamıylaysa Amerika Federal Havacılık Dairesi ilgilenecek.

2020 yılına kadar uçan otomobiller Uber’la bilim kurgu filmi olmaktan çıkacak, insanlar uçan taksilerde seyahat edecek. Uber, taşımacılıkta mesafeleri kısaltarak zaman tasarrufu sağlama, trafik kazalarını en aza indirme konusunda büyük bir adım atmış olacak.

Kaynak: Engadget

İLGİLİ HABERLER