Uber geri geldi!

Geleneksel taksi hizmetine alternatif olarak ortaya çıkan Uber‘i Türkiye’de yasaklayan karar 24 Aralık’ta istinaf mahkemesinden döndü. Uber resmi Twitter hesabı bugün itibarıyla erişim engelinin resmen kaldırıldığını duyurdu.

2019’da yapılan yerel seçimler öncesi Türkiye’de faaliyet gösteren ve Uber’e yönelik taksici esnafından tepkiler yükselmişti. Hatta öyle ki işler çığırından çıkmış ve hemen her gün bir Uber şoförleri taksici esnafı tarafından şiddete ve darpa maruz kalıyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Uber’in yasaklanacağı sinyalini vermesinin ardından yerel mahkeme kararı ile Uber’in faliyetleri yasaklanmış ve uygulamaya erişimi durdurulmuştu. Şirket ise tüm bu gelişmelerin ardından Türkiye’deki faaliyetlerine son verdiğini duyurmuştu.

24 Aralık 2020’de istinaf mahkemesi Uber’e erişim engeli getiren mahkeme kararını hukuka aykırı bularak kararı bozdu. Böylece Uber’e yeniden faaliyete geçme fırsatı doğdu. Uber resmi Twitter hesabından yeni bir açıklama yayınlanarak 13 Ocak 2021’den itibaren Uber’e Türkiye’de uygulanan erişim engeli mahkeme kararına uygun olarak resmen kaldırıldığı açıklandı.

Uber’in bu paylaşımının ardından da Twitter’da pek çok kullanıcı gelişmeye yönelik memnuniyetlerini dile getirdi. Öte yandan Uber’in yalnızca sarı taksilerle hizmet verecek olmasından şikayetçi olanların sayısı da azımsanacak gibi değil. Görünen o ki kamuoyu Uber Xl için isteklerini dile getirmeye devam edecek…

İLGİLİ HABERLER