Twitter siyasi reklamları yasaklıyor

Son dönemlerde birçok sosyal medya platformu siyasilerin yanlış ve yanıltıcı reklamlarını yaymakla eleştiriliyorken, Twitter kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey, platformdaki siyasetle ilişkili reklamları 22 Kasım itibarıyla durduracaklarını açıkladı.

Twitter CEO’su Jack Dorsey, 30 Ekim’de yaptığı açıklamada sosyal platformun siyasi reklamları yasaklayacağını belirtti. “İnsanlar bir hesabı takip etmeye ya da retweetlemeye karar verdiklerinde siyasi bir mesaj kazanıyor. Twitter’daki tüm siyasi reklamları durdurma kararı aldık, siyasi mesaj alanının kazanılması gerektiğine inanıyoruz, satın alınmamalı.” diyen Dorsey, “İnsanlara yanlış bilginin yayılmaması için mücadele ettiğimizi söylüyoruz ancak bundan para aldığımızda sorun olmuyormuş gibi bir imaj çizmek istemeyiz” ifadesini kullandı.

Twitter’ın aksine Facebook CEO’su Mark Zuckerberg konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “İnsanların sözlerini sınırlayabilecek daha fazla kural koyma konusunda dikkatli davranmalıyız. Siyasetçilerin sansürlenmesinin doğru olduğunu düşünmüyorum” şeklinde oldu.

Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok ise Twitter gibi siyasi içerikli kampanyalara yer vermeyeceğini açıkladı.

Twitter tüm politikasını 15 Kasım’da paylaşacak ve 22 Kasım itibarıyla uygulamaya girecek.

İLGİLİ HABERLER