Twitter, Periscope ve Pinterest’e reklam yasağı geldi

Twitter, Periscope ve Pinterest daha önce temsilci atamayan sosyal medya uygulamalarıyla birlikte 40’ar milyon ceza ödemişlerdi. Türkiye’ye temsilci atamayan Twitter, Periscope ve Pinterest’e üçüncü ceza reklam yasağı oldu. Platformlara reklam vermekte ısrar eden Türk şirketler de 15 ayrı kanuna aykırılıktan ceza alacak.  Eğer bu şirketler 3 ay içinde temsilci atamamaya devam ederse bant daralmaya gidecek ve hızları yavaşlatılacak.

Bu reklam yasağı yeni sözleşmeleri kapsıyor. Yani 19 Ocak’tan önce verilen reklam sözleşmeleri yasak kapsamına girmeyecek. Geçtiğimiz ay “Elveda Periscope” başlığıyla yapılan resmi duyuruya göre Periscope uygulaması Mart 2021’de tarihe karışacak. Fakat Twitter ve Pinterest’in bir sonraki yasağa kadar vereceği karar merakla bekleniyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, resmi gazetede yayınlanan yasağı paylaşarak, “Dileriz ki hala temsilcisini bildirmeyen Twitter ve Pinterest de ivedilikle gerekli adımları atarlar. Yükümlülüğe uymamakta ısrar eden sosyal ağların bant genişliğinin daraltılması en son istediğimiz yol” şeklinde tweet attı.

 

İLGİLİ HABERLER