Twitter autoplay video reklamları neden daha fazla etkileşim yaratıyor?

Sosyal web, geçtiğimiz yıldan bu yana görsel yoğunluklu bir değişim gösteriyor. Emojiler ve Gif’lerle ilk adımları atılan süreçte tüm medya kanalları iletişimin görsel yönünü de internette kullanıcılarına sunarak daha fazla etkileşim yakalamaya çalışıyor. Twitter’ın iş modeli düşünüldüğünde görsel iletişim çok doğal olmayan bir durum olsa da önce görsellerle sonrasında da videolarla Twitter da bu dönüşüme ayakta kalmak adına uyum sağlıyor.

Twitter’ın ilk reklam içerikleri sonrasında yakın geçmişte yayına aldığı otomatik oynatılan video reklamları, diğer tüm sosyal medya kanalları ve iletişim yöntemlerinin en efektif ve güçlü olanı olarak ön plana çıkmaya başladı. Twitter’ın basit ve efektif metin bazlı iletişiminin yanında devreye giren autoplay video reklamlarının etkileşim oranları, tüketicinin ya da Twitter kullanıcılarının daha dinamik ve görsel deneyimler aradığının bir göstergesi.

Facebook ve Twitter platformlarına otonom medya satın alma çözümleri sunan Adaptly’nin başkanı Sean O’Neal, bu durumun doğal bir evrim olduğunu söylüyor.

“An’ların sadece metin ya da fotoğraflarla yakalandığı bir toplumdan ziyade videolarla birlikte yakalanabildiği bir toplum düzeninde yaşıyoruz. Reklam mecralarının sosyal olarak olgunlaşması, yüksek kalitede reklam ürünlerinin ortaya çıkmasına da olanak sağladı. Otomatik oynatma özelliği reklamların görünürlük ve etkileşim oranlarında çok büyük bir etkiye sahip oldu” açıklamalarını yapan O’Neal, reklam engelleme yazılımlarının yaygınlaşmasıyla birlikte görüntülü banner reklamlarının düşük etkileşimlere sahip olduğunu ve bu sebepten otomatik oynatma özelliğine sahip video reklamların efektiflik açısından çok daha etkili olduğunu belirtiyor.

Klasik video reklamların en önemli sorunun ekstra bir tıklama eforu gerekliliği olarak belirten O’Neal, Twitter zaman akışı içerisindeki autoplay reklamların ise böyle bir sorunu olmadığını ve bu reklamları izlemek istemeyen kullanıcıların çok basit bir şekilde zaman akışını aşağıya kaydırarak reklamdan uzaklaşabildiklerini söylüyor.

kaynak: adweek

İLGİLİ HABERLER