Türkler yeni yıla nerede girmek istiyor?

Yeni yıla farklı bir ülkede girmek isteyenler, bu günlerde seyahat planlarına son halini vermekle uğraşıyor. Peki, en çok seyahat etmek istediğimiz ve dolayısıyla en çok uçak bileti aradığımız destinasyonlar hangileri? Seyahat arama sitesi momondo’nun verilerine göre 2017’yi karşılamak için yurt dışına seyahat edeceklerin favorisi Almanya. Diğer yandan Noel ve Yeni Yıl tatilinde de Türkiye’yi en çok Alman turistler ve gurbetçiler ziyaret edecek.

1481051009_yeni_y__l_1

Almanya iki sıra birden ilerledi

Seyahat sitesi momondo’nun verilerine göre, 2017’ye girmek için yurtdışında en çok tercih edeceğimiz ülke Almanya. Bu veri, geçtiğimiz yıl üçüncü sırada yer alan Almanya’nın popülaritesini yaklaşık yüzde 8 oranında artırdığını gösteriyor. Almanya’ya yönelik en çok uçuş araması sırasıyla İstanbul, İzmir ve Ankara’dan yapılıyor.

1481051011_yeni_y__l_2

Ukrayna ikinciliğe geriledi

İkinci sırada ise Ukrayna yer alıyor. Bu durum, geçtiğimiz yıl Türk turistlerin yeni yıla girmek için en çok gitmek istediği ülke olan Ukrayna’nın bir sıra gerilediğini de ortaya koyuyor.

Christmas tree on Maidan Nezalezhnosti in Kiev, Ukraine

İtalya her zamanki gibi gözde

Türk turistlerin yurtdışındaki üçüncü tercihi, Roma, Venedik ve Floransa gibi şehirleriyle her daim en çok ziyaret ettiğimiz ülkeler arasında yer alan İtalya. Başka bir deyişle Türkiye’den İtalya’ya gidecek olanların sayısı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 9 oranında azalsa da, İtalya halen gözde bir destinasyon. Yeni yıla en çok İtalya’da girmek isteyenlerse yine açık ara farkla İstanbullular.

Germany, Berlin, Brandenburg Gate, Fireworks at New year´s Eve

Birleşik Krallık ziyaretçileri yüzde 35 artacak

Dördüncü sırada Hollanda’ya gitmek isteyen turistler yer alırken, beşincilik koltuğunda Fransa’yı ziyaret etmek isteyenler bulunuyor. İlk 10’da yer alan diğer ülkelerse sırasıyla Türk ziyaretçilerinin sayısını geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 35 oranında artıracak olan Birleşik Krallık. İspanya, Çek Cumhuriyeti, KKTC ve ABD.

 

Türkiye’ye en çok ziyaret Almanya’dan

Peki, Türkler bu ülkeleri ziyaret ederken, Noel ve Yeni Yıl tatillerinde Türkiye’yi en çok hangi ülkelerin vatandaşları ziyaret edecek? momondo verilerine** göre bu listede de Almanya ilk sırada. Üstelik geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 74’lük artışla! Almanların ve Almanya’daki gurbetçilerin tatil döneminde en çok ziyaret edeceği şehirler ise İstanbul ve Antalya olacak.

1481051142_yeni_y__l_7

Danimarka atakta, Rus turistler takipte

İkinci sırada İstanbul, Antalya ve Alanya’yı ziyaret etmeyi planlayan Danimarkalılar bulunuyor. İki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesinin ardından sayısı hızla artan Rus turistler üçüncü sıraya yerleşiyor. Yine de Türkiye’ye gelecek Rus turist sayısı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 73 azalmış durumda. İsveçliler dördüncü, sayısı yaklaşık yüzde 9 oranında artan İngilizler ise listenin beşinci sırasında. İlk 10’da yer alan diğer ülkelerse sırasıyla Finlandiya, İsviçre, Hollanda, Ukrayna ve Avusturya.

1481051143_yeni_y__l_6

ABD ilk 10’a bile giremedi

İlk 10’da Avrupa dışı herhangi bir ülke yer almazken, Avrupa dışındaki kıtalara bakıldığındıysa Amerika kıtasından en çok ABD’lilerin, Afrika kıtasından en çok Faslılar’ın Türkiye’yi ziyaret edeceği görülüyor.

İLGİLİ HABERLER