Türkiye’nin itibar çalışmasını CEO’lar yapacak

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, son dönemde ülke genelinde yaşanan dalgalanmalarla Türkiye’ye ilişkin negatif algıyı gidermek için bir kampanya başlatacaklarını açıkladı. 8- 10 Ağustos tarihleri arasında dünya genelinde bir tanıtım kampanyası başlatacaklarını belirten Zeybekçi, “Türkiye’de yatırımları olan uluslararası kuruluşların CEO’ları Türkiye’deki fırsatları, dostluklarını, yaşadıkları olumlu gelişmeleri anlatacak.” ifadelerini kullandı.

Zeybekci, CNN Türk’te katıldığı programda gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu.

FETÖ’nün darbe girişimi sonrasında uluslararası yatırımcıların algısındaki negatifliği gidermek için tüm dünyada bir tanıtım kampanyası başlatacaklarını anlatan Zeybekci, bu kapsamda TOBB, TİM, TÜSİAD, MÜSİAD, Türkiye Müteahhitler Birliği ve 15 kuruluşla Ekonomi Bakanlığı olarak bir toplantı yaptıklarını söyledi. Zeybekci, şunları kaydetti:

“Ağustosun 10’unda, yani 8-10 Ağustos gibi tüm dünyada bütün televizyonlarda, gazetelerde, bilboardlarda, havaalanlarında, web sitelerinde bir kampanya başlatıyoruz. Biz anlatmayacağız, bizi dostlarımız anlatacak. Türkiye’de yatırımları olan uluslararası kuruluşların CEO’ları, ABD, Almanya, İtalya, İspanya, Japonya, Suudi Arabistan, Kore’nin Türkiye’de yatırımı olan CEO’ların ağzıyla o ülkelerde, Türkiye’deki fırsatları, Türkiye’deki dostluklarını, yaşadıkları olumlu gelişmeleri anlatan bir kampanya. Bizim ‘Turkey Discover the Potential’ kampanyasının diğer bir versiyonu. ‘Türkiye’ye gel ve kendini keşfet ve mutluluğunu keşfet, yatırımı keşfet veya burada güzellikleri keşfet.’ Bu şekilde sloganlarla devam edecek ve bir ay sürecek. New York, Moskova, Pekin, Riyad, Londra, Frankfurt gibi 24 merkezden bir dünya turu şeklinde olacak. Ve oralara da Ekonomi Bakanlığı olarak yanımızda 5 kuruluş veya 6 sivil toplum kuruluşu olacak.”

Bu kapsamda gittikleri ülkelerde ekonomi bakanlarıyla temasta bulunacaklarını, geniş kapsamlı bir sempozyum düzenleyeceklerini ve Türkiye’yi anlatacaklarını dile getiren Zeybekci, diğer taraftan medyadaki kampanyaların da devam edeceğini bildirdi.

Yabancı ülkelerden gazetecileri, televizyoncuları Türkiye’ye çağıracaklarını da anlatan Zeybekci, “Türkiye’yi yerinde görün, kendiniz bakın, inceleyin, araştırın, sorun diyeceğiz, Türk demokrasi devrimini anlatacağız. Bu bir Fransız Devrimi kadar önemli, bu, Türk sivil demokrasi devrimi diye tarihe geçecek bir dönüm noktası olacak, bunu anlatacağız. Yani artık demokrasinin, insan haklarının ve hukukun üzerindeki tüm şaibeler, tüm söylentiler ve gölgeleri bir kenara bırakarak çok daha gözü arkada olmadan, sağına soluna tedirgin olmadan ileri bakan, gelecekle ilgili öngörülerini 5 yıldan 10 yıla, 10 yıldan 20 yıla çıkarabilen bir ekonomik perspektifte tüm dünyaya kendimizi tanıtacağız, yüklerimizden kurtuluyoruz şu anda.” değerlendirmesinde bulundu.

İLGİLİ HABERLER