Türkiye’nin genç aslanları belli oldu!

Cannes Lions Türkiye temsilcisi Doğan Burda ile Reklamcılık Vakfı’nın, Reklamverenler Derneği işbirliği, Akmerkez sponsorluğu ve Getty Images desteğiyle, 4 – 7 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirdiği Cannes Lions Genç Aslanlar Yarışması Türkiye Elemeleri sonuçlandı. 6 – 7 Nisan tarihlerinde yapılan jüri değerlendirmelerinin ardından gerçekleştirilen ödül töreni ile Türkiye’yi temsilen Cannes’da yarışmaya hak kazanan ekipler açıklandı. Genç pazarlamacılar, film, internet ve basın kategorisi birincileri, Doğan Burda’nın davetlisi olarak Cannes Yaratıcılık Festivali’ne gidecek ve Genç Aslanlar Yarışması’nda Türkiye’yi temsilen yarışacaklar. Akmerkez’de gerçekleştirilen Türkiye elemelerinde, film kategorisinde 31 ekip, internet kategorisinde 18 ekip, basın kategorisinde ise 53 ekip ve genç pazarlamacılar kategorisinde 7 ekip yarıştı. “Cannes Genç Yaratıcılar Yarışması” Türkiye elemeleri Jüri Başkanı, genç pazarlamacılar, film, ve basın kategorilerinde Young & Rubicam Kreatif Direktörü Ozan Varışlı, siber kategorisinde ise Rabarba’dan Musa Paça oldu. 

Bu yıl Cannes’da üçüncüsü gerçekleşecek Genç Pazarlamacılar kategorisinde yarışan ekiplerden kendilerine verilen brief’e ilişkin strateji oluşturmaları ve reklam ajansına yönelik bir brief hazırlamaları, jüriye sunmaları istendi. Film kategorisindeki ekipler 30 saniyelik bir reklam filmi, basın ve internet kategorilerindeki ekipler ise basın ilanı ve banner çalıştılar. Brief’ler aşağıdaki konularda verildi: Siber kategoride yarışan ekiplerden, WWF önderliğinde gerçekleştirilen “Ekolojik Ayak İzi” çalışmasından esinlenerek, ekolojik açığın kapatılmasına dikkat çekecek, kişileri bilinçlendirecek bir banner hazırlamaları istendi. Genç Pazarlamacılar kategorisinde, Geleneksel Kırkpınar Yağlı Güreş Turnuvasını dünyaca ünlü, jenerik bir organizasyona çevirecek, reklam ajansına yönelik bir kampanya brief’i hazırlamaları istendi. Film kategorisinde yarışan ekiplerden, “Sütçü” Sütleri markasının bilinirliğini artıracak, markanın pazar payını yükseltecek, 20 – 30 saniyelik bir film hazırlamaları istendi. Basın kategorisinde yarışan ekiplerden, genetiği değiştirilmiş organizmaların olası etkileri hakkında farkındalık yaratacak bir basın ilanı hazırlamaları istendi. Jürinin yaptığı değerlendirmeler sonucunda genç pazarlamacılar, film, internet ve basın kategorilerinde birincilik, ikincilik ve üçüncülük alan ekipler aşağıdaki gibi gerçekleşti. 

Genç Pazarlamacılar Birincileri
Hande Kozlu – Selen Ertem / Vodafone
Film Kategorisi Birincileri
Kerem Tüten – Sungu Hacışabanoğlu / TBWA İstanbul
İnternet Kategorisi Birincileri
İlker Şener – Can Özmert / Sesli Harfler 
Basın Kategorisi Birincileri
Fatih Mehmet Yılmaz / RDB Creative Group – Oğuzhan Atlıman / Gram İstanbul
Genç Pazarlamacılar İkincileri
Özge Yıldızhan – Gamze Atmaca / Procter & Gamble
Genç Pazarlamacılar Üçüncüleri
Seden Ergün – Merve Şener / Efes Pilsen
Film Kategorisi İkincileri
Melik Atalay – Çağrı Saka / TBWA İstanbul
Film Kategorisi Üçüncüleri
Özgür Öztürk – Ülkünur Arslan / Alametifarika
İnternet Kategorisi İkincileri
Efe Balun – Evrim Aytemür / Rabarba
İnternet Kategorisi Üçüncüleri
Can Suar – Yasin Adatoz / Project House
Basın Kategorisi İkincileri
Ece Dinçmen – Volkan Bintepe / Leo Burnett
Basın Kategorisi Üçüncüleri 
Cihan Önder – Mesut Uğurlu /Rafineri  
Berat Pekmezci – Odisseas Sevsevme / Alametifarika
Dereceye giren ekipleri, Jüri Başkanları Ozan Varışlı ve Musa Paça ile birlikte, aşağıdaki jüri üyeleri belirledi:
Genç Pazarlamacılar Jüri Üyeleri
Ayşen Akalın – Eczacıbaşı
Haluk Sicimoğlu – Alice BBDO
Nur Ziyaoğlu Aytekin – Akmerkez
Sait Aytemur
Basın Kategorisi Jüri Üyeleri
Ali Göral
İlkay Yıldız – Happy People 
Kenan Ünsal – Alametifarika
Ozan Can Bozkurt – TBWA İstanbul
Siber Kategori Jüri Üyeleri
Deniz Yükselci – Tribal DDB 
Öncü Gürsoy – C-Section
Tayga Soysaltürk
Tuğyan Çelik – TBWA İstanbul
Film Kategorisi Jüri Üyeleri
Emrah Karpuzcu – Alametifarika
Erdem Köksal – Medina Turgul DDB

İLGİLİ HABERLER