Türkiye’nin en iyi işverenleri açıklandı

Great Place to Work® Enstitüsü, 2016 Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesini açıkladı. Toplam 99 firmanın analiz edildiği ve 64 bin 500 çalışanın temsil edildiği araştırmada, çalışan sayısına göre 50 – 500, 500 – 2000, 2000+ ve 20-50 şeklinde dört kategoride verildi, dünyadaki trendlerle paralel olarak bilgi teknolojileri ve IT ile finans ve perakende şirketleri öne çıktı. Türkiye’de 4’üncü kez açıklanan listede çalışan odaklı yönetim anlayışı ile insani dokunuşu yüksek kurum kültürüne sahip 25 şirket yer alıyor. Listenin kategori birincileri Microsoft, AXA Sigorta, Hilton ve Türkiye’de En İyi İşverenler listelerine giren ilk kar amacı gütmeyen kurum olma özelliğini taşıyan Young Guru Academy (YGA) oldu. Bilgi teknolojileri ve IT ile finans ve perakende sektörleri listede öne çıktı. GittiGidiyor ve Sahibinden.com sıralamalarını yükselterek e-ticaret sektörünün yansıması olmaya devam etti. TEB, 2000’den fazla çalışana sahip şirketler kategorisinde ilk kez listeye girdi.

AXA Sigorta birinciliği korudu

Üst üste dört yıldır listeye giren AXA Sigorta bu yıl da geçen seneki gibi 500-2000 kategorisinin zirvesine yerleşti. AXA Sigorta, çalışanların da fikirleri alınarak oluşturulan eğitimleri, bireysel ve yönetsel ihtiyaçlarında çözüm ortağı olan AXA University şirketi gibi uygulamaları ile öne çıktı. Şirket ayrıca ikinci kez Finansın En İyi İşvereni seçildi.

KFC Türkiye ve Dacathlon ilk kez listede

İkinci sıraya yerleşen KFC Türkiye, çalışanların iş-özel hayat dengesini koruyacak mesai saati uygulamaları ile “önemseme” alanında fark yarattı. Perakende zinciri Decathlon da listede ilk kez yer almaya hak kazandı.

Microsoft yeniden bir numara

50-500 kategorisinin birinci sırasında, geçen yıl olduğu gibi Microsoft bulunuyor. Lise çağındaki kızları teknoloji ile buluşturan Digigirls isimli program Microsoft’un Türkiye’de öne çıkan uygulamalarından biri olarak dikkat çekiyor. Şirket aynı zamanda Yaşam Boyu Öğrenme Özel Ödülü’nün sahibi oldu ve üçüncü kez IT’nin En İyi İşvereni seçildi.

SAP Türkiye ikinci sıraya yükseldi

50-500 kategorisinde geçtiğimiz yıl 6’ıncı sırada yer alan SAP Türkiye, bu yıl 2’inci sıraya yükseldi. Çalışanların geri bildirimine kulak vererek yönetici odalarını kaldıran şirket, şeffaf ve iletişime açık yeni iş ortamı ile fark yarattı. SAP Türkiye İş-Yaşam Dengesi Özel Ödülü’ne de layık görüldü.

GittiGidiyor ve Sahibinden.com bu yıl da listede

GittiGidiyor ve Sahibinden.com geçtiğimiz yıl Türkiye’de listeye giren ilk e-ticaret firmaları olmuştu ve bu sonuç sektörün gelişimine yönelik somut bir gösterge olarak kabul görmüştü. İki şirket bu yıl listedeki sıralamalarını yükseltti ve sırasıyla 5 ve 8’inci sıralara yerleşti. GittiGidiyor bu yıl ayrıca Diversity Özel Ödülü’nün de sahibi oldu.

50-500 kategorisinde Hilti ve EMC² dört, Toyota Pazarlama ve Doğuş Holding ise ikinci kez üst üste listeye giren firmalar oldu. Mercedes-Benz Finansal Hizmetler ise bir senelik aranın ardından yeniden listede yer aldı. Danone Türkiye’nin sponsorluğunda, bu yıl ilk kez verilen Kadın İstihdamında Sürdürülebilirlik özel ödülünün sahibi ise Novartis oldu. Bu ödülün analizleri, Great Place to Work verilerine dayanarak, Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliği ile yapıldı.

2000’den fazla çalışana sahip şirketlerde liste başı Hilton

2000 ve üstü çalışana sahip şirketler kategorisinde listede yer alamaya hak kazanan şirketler, her üçü de ilk defa En İyi İşveren seçilen Hilton, Türk Ekonomi Bankası ve Defacto oldu. Hilton Farklı Kuşakların İşbirliği Özel Ödülü’ne, Defacto ise Doğa İş Güvenliği firmasınca sponsor olunan Çalışan Sağlığı ve İş Güvenliği Özel Ödülü’ne layık görüldü. TEB, çalışanlarının fikirlerini hayata geçirmeye yönelik ‘İcat Çıkar’ yarışmaları ile öne çıktı.

2016 Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesi

50 – 500 Kategorisi

Microsoft

SAP Türkiye

Abbvie

Hilti

Ebay / Gittigidiyor.com

Mercedes-Benz Finansal Hizmetler

Novartis

Sahibinden.com

Inteltek İnternet Teknoloji Yatırım ve Danışmanlık

Doğuş Holding A.Ş.

EMC²

Bristol-Myers Squibb İlaçları Inc.

Toyota Pazarlama

 

500 – 2000 Kategorisi

Axa Sigorta

KFC Türkiye

H&M

Ernst & Young

Decathlon

 

+2000 Kategorisi

Hilton

Türk Ekonomi Bankası A.Ş

Defacto

 

Best Small Workplaces Kategorisi 20 – 50

Hayal Ortakları Derneği İktisadi İşletmesi (YGA)

Vector Bilgi Teknolojileri A.Ş.

İndus Eğitim ve Yönetim Danışmanlığı A.Ş.

Hasbro Oyuncak San. ve Tic. A.Ş.

 

Özel Ödüller

E-Bay / Gitti Gidiyor – Diversity

Microsoft – Yaşam Boyu Öğrenme

Bristol-Myers Squibb – Fırsat Eşitliği/ Kadınların Desteklenmesi

SAP – İş-Yaşam Dengesi

Defacto – Çalışan Sağlığı ve İş Güvenliği

Hilton – Farklı Kuşakların İşbirliği

Novartis – Kadın İstihdamında Sürdürülebilirlik

IT’nin En İyi İşvereni

Microsoft

Finans’ın En İyi İşvereni

AXA Sigorta

İLGİLİ HABERLER