“Türkiye’nin COVID-19 ile Sınavı Araştırması”na katılanların yarısı salgının 3 ay veya daha uzun süreceğini düşünüyor

CURIOCITY’nin Türkiye genelinde kantitatif mobil anket olarak gerçekleştirdiği “Türkiye’nin COVID-19 ile Sınavı Araştırması”na göre her 3 kişiden 1’inin Türkiye bir aşı üretirse en çok Türk bilim insanlarının üreteceği aşıya güveneceğini gösterirken, ikinci sırada ise Çin yer alıyor. Aynı zamanda her 2 kişiden 1’inin salgının 3 ay veya daha uzun zaman alacağını düşündüğü gözler önüne seriliyor. 

CURIOCITY Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, Türkiye’nin COVID-19 ile sınavını anlamak için operasyon iş ortağı Diyalog Araştırma ile birlikte Türkiye temsili 1122 birey ile mobil bir araştırma gerçekleştirdi. 22 Mart 2020’de, salgının başlamasından on gün sonra, Türkiye genelinde 54 ilde mobil anket yöntemiyle 8 saat içinde tamamlanan araştırmaya göre, “hangi ülkenin üreteceği aşıya güvenirsiniz?” sorusuna her 3 kişiden biri “Türkiye” cevabını verdi.

Türkiye dışında bir aşı geliştirdiğinde güvenilecek 2.ülke Çin

Yüzde 34 en çok Türkiye’de bir aşı üretilirse güveneceğini belirtirken, yüzde 16’lık bir kesim Çin’de geliştirilecek aşıya güven duyacağını söylüyor. Diğer güven duyulacağı belirtilen ülkeler ABD (yüzde 9) ve Almanya (yüzde 9), ardından Güney Kore (yüzde 6) ve Küba (yüzde 4).

  • 18-24 yaşlarındaki gençler arasında Türkiye cevapları yüzde 23’e gerilerken, ABD yüzde 29 ile ilk sıraya yerleşiyor.
  • Türkiye’de geliştirilebilecek aşıya en yüksek güven 25-34 yaşlarındaki bireylerden geliyor, yüzde 48.
  • 45 yaşından itibaren, Çin’de üretilecek aşıya güven yüzde 23 seviyesine yükseliyor. Aynı şekilde, bu yaşlardaki bireylerde Almanya için verilen cevaplar da artıyor; 45-54 yaşlarında yüzde 13’e, 55-64 arasında ise yüzde 16’ya yükseldiği görülüyor.

Korona virüs ile ilgili haberleri hemen herkes, yüzde 98, takip ediyor

Cinsiyet, yaş ve sosyo-ekonomik sınıf dağılımı Türkiye temsili olan araştırma Türkiye’de hemen herkesin, yüzde 98, korona virüsten hızla haberdar olduğunu gösteriyor.

Virüsün bulaşmasından en çok kadınlar endişe duyuyor

Her 3 kişiden 2’si (yüzde 67) halkın gerekli önlemleri almadığını düşünüyor. Bu görüş, her 5 kişiden 4’ünün korona virüsün kendisine bulaşmasından endişe duymasını da tetikliyor, (yüzde 83). Endişeli olma durumu kadınlar (yüzde 91) arasında erkeklere göre (yüzde 76) çok daha yaygın. Bu fark en temel önlem olan el yıkama sıklığında da görülüyor; kadınlar bir günde ortalama 18 kez el yıkadıklarını belirtirken, erkekler arasındaki el yıkama sıklığı bir günde ortalama 11 keze düşüyor.

Türkiye’nin yüzde 80’i yaşadığı şehirde korona virüs vakası olduğunu düşünüyor

Kendi yaşadığı şehirde vaka olduğunu düşünenler 18-24 yaşlarındaki gençler arasında yüzde 91, 25-34 yaşlarındakiler arasında da yüzde 84 düzeylerinde. 45-64 yaş bulunduğu şehirde vaka olmadığını düşünenlerin en fazla olduğu grup, “benim şehrimde yoktur” diyenler bu yaş grubunda yüzde 19’a yükseliyor.

#EvdeKalTürkiye

Halkın çoğu, ülke yönetiminin “herkes kendi sokağa çıkma yasağını uygulamalı” çağrısına uyduğunu belirtiyor (yüzde 93). Büyük bir çoğunluk evde kalsa da, araştırmaya cevap verenler içinden yüzde 6’lık bir kesimin memlekete ya da yazlığa gittiğini ya da planladığını belirtmesi, “kendi kendini izole etmenin” gerçekten ne anlama geldiği ve seyahatin virüsün yayılmasını nasıl tetikleyebileceği konularında bilincin toplumda tam yerleşmediğini gösteriyor.

Beklenti salgının sıcak yaz aylarına kadar süreceği yönünde

En iyimser olanlar, yüzde 7, salgının 1 ay içerisinde sona ereceğini düşünürken, yüzde 21’lik bir diğer kesim 2 ay içerisinde biteceğini tahmin ediyor.

Salgının 3 ay veya daha uzun zaman alacağını düşünenler her 2 kişiden 1’i

yüzde 28’lik bir kesim salgının bitmesine 3-5 ay süre tanırken, her 4 kişiden 1’i (yüzde 25) bu sürenin 6 ay ya da daha fazla olabileceğini düşünüyor. Tüm cevaplardan alınan ortalama, halkın ortalama 5 ayda korona virüs salgınından kurtulacağımızı öngördüğünü gösteriyor.

İLGİLİ HABERLER