Türkiye’de etkinlik demek konser, tiyatro ve spor demek!

Ocak ayından bugüne, 81 ilde gerçekleşen tüm etkinlikleri yeni servisi “Etkinlik Takvimi” ile takibe alan Medya Takip Merkezi (MTM), Türkiye’nin aktivite raporunu hazırladı. 200’ü aşkın türde faaliyet üzerinden hazırlanan rapora göre, bu yıl en fazla etkinlik Ekim ve Kasım aylarında gerçekleşirken, en çok konser, tiyatro ve futbol karşılaşmaları organize edildi.

Yılın, Ocak ile Kasım ayları arasını kapsayan araştırmaya göre, 81 il genelinde toplam 21 bin 474 etkinlik düzenlenirken, bu etkinlikler en fazla sonbahar aylarında gerçekleşti.

İki bini aşkın mekan bilgisinin yer aldığı rapora göre, 11 ay boyunca organize edilen etkinliklerin yüzde 33’ü kültür/sanat kategorisinde olurken, yüzde 25’i müzik/eğlence ve yüzde 22’si spor kategorisinde yapıldı.

Konserden mitinge, festivalden ödül törenine kadar iki yüzü aşkın türde etkinliğin mercek altına alındığı raporda, ilk sıraları büyükşehirler aldı. Dönem boyunca en fazla etkinlik İstanbul’da (10 bin 250) düzenlenirken, onu Ankara (3 bin 104), İzmir (bin 431), Antalya (761) ve Bursa (502) izlediler.

Medya Takip Merkezi Genel Müdürü Halef Remzi Vayıs, etkinliklerin aynı zamanda ekonomik hareketler olduğunu ve her şirket için farklı anlam taşıyacağını belirterek; “Bilgiyi yorumlama biçimi önemli. Etkinliklerin, hangi firma için ne anlam taşıyacağını ortaya koymak, onların pazarlama çalışmalarına katkı sağlamak anlamına gelir. Pazarlama aktivitelerinden PR çalışmalarına, aktif satışlardan reklam planlamalarına kadar geniş bir alanda yararlı olabilecek bu bilgi deposunda araştırma yaptığımızda, aslında Türkiye’nin etkinlik profili de ortaya çıkıyor” dedi.

Her ildeki etkinliklerin ayrı ayrı takip edilip, tarih, mekan, il-ilçe, kategori ve türlere göre filtrelenebildiği Etkinlik Takvimi’ne göre, Türkiye’de en fazla düzenlenen etkinlik, konser oldu. Ocak-Kasım ayları arasında 5 bin 130 konser yapılırken, 3 bin 676 tiyatro oyunu ve bin 733 futbol karşılaşması gerçekleşti. Basketbol maçı, gösteri ve konferans, ülke genelinde yoğunlukla organize edilen diğer etkinlik türleri oldular.

İLGİLİ HABERLER