Türkiye’de A + Muhafazakarlığı anlamak

Son yıllarda tüm dünyada yükselen muhafazakâr söylem, ülke yönetimlerine hem talip hem de sahip oldu. Bugüne değin SES gruplarında ayrı bir kategori olarak görmediğimiz A- Muhafazakârlar ile A+ Muhafazakarlar, artan satın alma güçleri ve motivasyonlarıyla pazar araştırmacılarının gözdesi oldular. Marketing Türkiye için Wizsight tarafından yapılan “Türkiye’de A + Muhafazakarlığı Anlamak” araştırmasında ilginç sonuçlar var.

Araştırmada Modernlerle A- Muhafazakarlar ve A+ Muhafazakârların moda, marka ve harcama alışkanlıkları araştırılmış.

Meraklılar için araştırmanın tamamı Marketing Türkiye Aralık sayısında olacak ancak çarpıcı bir kaç soruda zenginlik arttıkça Muhafazakarlarda neler değişiyor bakalım…

Onlar tam bir moda tutkunu

Araştırma çerçevesinde katılımcılara “Modayı ne sıklıkla takip ediyorsunuz?” sorusu yöneltiğinde;

  • Kendini Modern olarak tanımlayan çiftlerde modayı takip etmeyenlerin oranı yüzde 34
  • A- Muhafazakâr çiftlerde takip ediyorum ama aklıma göre de takılıyorum diyenlerle (yüzde 48), modayı hiç takip etmiyorum diyenlerin oranı nerdeyse eşit (yüzde 50)
  • A+ Muhafazakâr eşler yüzde 39 ile açık ara modayı birlikte takip ediyor. Oranlara bakınca A+ Muhafazakarlar tam bir moda tutkunu diyebiliriz.

Yerli malı yurdun malı

Katılımcılara yine “Bir ürün satın alırken yerli marka ürün olması sizin için ne kadar önemlidir?” sorusu yöneltiğinde;

  • Modernler pek yerli yabancı ayrımında değil. Oranı en yüksek yüzde 18 ile “Yerli olması ne önemli ne de önemsiz” diyor.
    • A- Muhafazakar ise daha belirgin bir ayrım içindeler. En çok yüzde 25 ile “Aldığım malların yerli olması hiç önemli değil” diyor.
    • A+ Muhafazakar ise yüzde 52 ile “Yerli malı önemlidir” yanıtını vermiş. Yüzde 39 ile “Çok önemlidir” diyenlerin oranı da epey yüksek. “Param var ama yerli malı giyineceğim” söylemi oldukça güçlü. Demek ki giderek sayıları artan üst segment tesettür giyimcilerin yolları açık, kazançları bol olacak.

Detaylar Marketing Türkiye Araştırma Bankası’nda…

İLGİLİ HABERLER