“Türkiye’de 3 marka sıkıntılı”

Soysal Danışmanlık’ın bu yıl dokuzuncusunu düzenlediği Perakende Liderler Konferansı’nda (LİDKO) 250’ye perakende patronu, değişen dinamikler ışığında sektörün gündemini ele aldı. Moskova’da gerçekleştirilen konferansta konuşan Konda’nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır, “Türkiye’de her 4 kişiden birinin ‘Kimliğime muhalif, bedava verseler almam’ dediği bir marka var” dedi.

Toplumsal dinamiklerin markalar üzerindeki etkisinin giderek arttığını belirten Bekir Ağırdır, perakendecilerin ekonomik gelişmelerin yanı sıra toplumsal riski de yönetmeleri gerektiğini vurguladı. Siyasal kutuplaşmanın yaşam tarzlarına da sirayet ettiğini anlatan Ağırdır, Türkiye’de her 4 kişiden birinin ‘kimliğime muhalif, bedava verseler evime sokmam’ dediği bir markanın olduğunu belirterek, “Kimisi karşı olduğu markayı yeşil sermaye diye tanımlarken, kimisi Ergenekoncu, kimisi Gezici, kimisi de Siyonist marka diyor. Önemli olan bu listeye hiç girmemek. Bir kez girerseniz, bu krizi yönetmek çok zor” diye konuştu. Ağırdır, Türkiye’de 3 markanın bu konuda ciddi sıkıntı yaşadığını ve çözüm aradığını vurgulayarak, perakendecilere “Değerler üzerinden iletişim yapmayın. İstanbul’da işe yarayan bir reklam, Diyarbakır’daki bir tüketiciyi kızdırabilir veya Konya’daki birine ağır gelebilir” uyarısında bulundu.

Konda’nın Perakende Liderler Zirvesi için özel olarak yaptığı ‘Alışveriş Algısı’ araştırmasının sonuçlarını da paylaşan Bekir Ağırdır, şu bilgileri verdi:

– Katılımcıların yüzde 25.8’i biriktirdikleri parayı ev ya da beyaz eşyaya harcayacağını belirtiyor. Bunu yüzde 16.6’yla giyim, yüzde 14.4’le eğitim, yüzde 14’le de kısa tatil takip ediyor.
– Tüketicilerin yüzde 43.5’ine göre bir markanın sahibini tanımak o markaya raha yakın hissetmesine neden oluyor. Ancak yüzde 56.5’e göre bunun bir önemi yok.
– Müşteriler indirime inanmıyor. İndirim kampanyalarının doğru olduğuna inananların oranı yüzde 10. Üstelik bu, cinsiyet, eğitim, gelir gruplarına göre değişmiyor.

İLGİLİ HABERLER