Türkiye Varlık Fonu, Turkcell’in en büyük ortağı oldu

Türkiye Varlık Fonu’ndan yapılan açıklamaya göre Turkcell’in en büyük hissedarı Telia’nın hisseleri 530 milyon dolar karşılığında satın alındı. Çukurova Holding dolaylı hisselerini satarak Turkcell’den çıkış yapacak. Çukurova’nın hisseleri Varlık Fonu bünyesinde bulunan Ziraat Bankası’na 1,6 milyar dolarlık kredi borcu sebebiyle teminat olarak gösterilmişti.

Türkiye Varlık Fonu tarafından yapılan açıklama göre, Turkcell’in en büyük hissesi satın alındı. Satın alımla birlikte, Türkiye Varlık Fonu en büyük Turkcell ortağı oldu. Turkcell tarafındaki hisselerini satan şirketler ise Çukurova Holding ve Telia Company oldu.

Yapılan açıklamada, “Telia Company, LetterOne, Çukurova Holding, Ziraat Bankası ve ilgili taraflar ile imzalanan sözleşmeler ile TVF, Turkcell’in en büyük hissedarı olacak. Türkiye Varlık Fonu, Turkcell’in %26.2 oranındaki hisselerini satın alıyor.” denildi.

Türkiye Varlık Fonu ise böylelikle en büyük Turkcell ortağı oldu. Satın alımın ardından yönetim kurulundaki sayı hakkı da değişiyor. Ortaklık sonucunda, yönetim kurulunda bulunan 9 üyenin 5’i TVF tarafından belirlenecek.

Teli Company, Turkcell üzerinde bulunan yüzde 24.02’lik hisselerinin tamamını 530 milyon dolara satmaya karar verdi. Çukurova Holding ise dolaylı hisselerini satarak tamamen çıkış yapacak. Yönetim kurulundaki 4 üye, Türkiye Varlık Fonu imtiyazı olmaksızın seçebilecek.

Satın alma işleminin ise bu yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor. Turkcell’in mevcut temettü politikası ise sürdürülecek.

İLGİLİ HABERLER