Türkiye açıkhava reklam yatırımları 2018 yılında yüzde 5 büyüdü

Açıkhava Reklamcıları Vakfı ARVAK, raketten büyük boyutlu reklam alanlarına, indoor reklamlardan dijital ekranlara tüm açıkhava segmentlerini kapsayan, açıkhava mecrasına yapılan toplam yatırımların belirlenmesi için bir rapor hazırlıyor. İlk kez 2013 yılında yayınlanan Türkiye Açıkhava Yatırımları Raporu, bu yıl Deloitte Danışmanlık A.Ş. tarafından gerçekleştiriliyor.

Açıkhava şirketlerinin cirolarının gizliliğinin korunması kaydı ile yapılan çalışmanın 2018 yılını kapsayan Açıkhava sektöründe faaliyet gösteren önde gelen 19 markanın cirolarını bildirerek katıldığı Türkiye Açıkhava Reklam Yatırımları raporuna göre öne;

  • 2018 yılında Türkiye Açıkhava reklam yatırımları bir önceki yıla göre yüzde 5 büyüyerek 811 Milyon TL’ye ulaştı.
  • Türkiye’de kampanyalarda en yaygın kullanılan CLP, Billboard, megalight, banner gibi açıkhava reklam ünitelerine yapılan yatırımların toplamı 2018 yılında 633 milyon TL’ye ulaşmış ve açıkhava reklam ünitelerinin toplam açıkhava yatırımı içerisindeki payı yüzde 78’e yükseldi.
  • Giantposter olarak da tanımlanan büyük alanlara (duvar, parapet, cam yüzey, giantboard vb) yapılan 2018 yılı reklam yatırımları 94 milyon TL oldu.  Büyük alanların toplam açıkhava yatırımı içerisindeki payı yüzde 12 olarak belirlendi.
  • 2018 yılında Türkiye açıkhava mecrasında en yüksek artış oranına sahip olan dijital açıkhava ve ekranlarda yapılan reklam yatırımlarının toplamı 85 milyon TL’ye ulaşmıştır. 2018 yılındaki artış ile dijital açıkhava reklam ünitelerine yapılan yatırımların toplam Açıkhava yatırımları içindeki payı yüzde 10’a yükseldi.

Önümüzdeki günlerde yayınlanacak Türkiye Açıkhava Reklam Yatırımları 2018 raporu, önceki yıllardan farklı olarak Türkiye Açıkhava reklam yatırımlarının analizinin yanı sıra global açıkhava reklam yatırımlarının gelişimini ve Türkiye Açıkhava reklam yatırımlarının çeşitli ülkelerle kıyaslamasını içerecek ve pazarlama sektörü ile paylaşılacak.

İLGİLİ HABERLER