Türk Reklamverenlerin Instagram’ı Çok Yanlış Anladığının 7 Kanıtı

 

Ücretsiz bir uygulama olarak uzun süre sadece yatırımlarla hayatını sürdüren Instagram, Facebook tarafından satın alındıktan sonra popülaritesi sabit bir gelir kaynağına dönüştürmeye karar vermiş ve 2013’ün Kasım ayında resmi olarak sponsorlu içeriklere yani reklamlara kapısını açmıştı.

Micheal Kors, Ben&Jerry gibi markalarla başlattığı reklam macerası iyi tepkiler ve etkileşimler alınca Instagram reklam özelliğini tüm dünyaya açtı ve sonunda Instagram reklamları Eylül ayı itibariyle Türkiye’de de kullanıma sunuldu.

Türkiye’de büyük bir kullanıcı sayısına sahip Instagram’ın bu özelliğini markalar nasıl avantaja çevirecek diye heyecanla bekliyorduk ki Instagram feed’lerimize düşen reklamlarla kısa süreli şok yaşadık. Zira biz Ben&Jerry tarzı reklamlar bekliyorduk, ancak karşımıza bir anda penis büyütücü reklamları çıkmaya başladı. Instagram mı hacklendi, yoksa Instagram reklamlarını bir dolandırıcılık kapısına dönüştürecek kadar ucuz mu bu reklam bedelleri derken iş işten çoktan geçmişti. ListeList’ten Duygu Arslan hazırladı…

İşte karşınızda Instagram’ı bir reklam çöplüğüne dönüştüren Türk işi sponsorlu içerikler…

1-Silah/tüfek satışı yapan Konyalıyız Beyler (?)

2-Penis büyütücü reklamlar

3-Bir başka “Kadınlar büyük seviyor” reklam modeli

4-Instagram’dan sponsorlu oy toplama

5-İcranın Instagram’a düşmesi

6-İnternet bannerları yetmezmiş gibi zayıflama reklamları

7-Doktordan meme büyütme reklamları

İLGİLİ HABERLER