Türk kadınlarının iş gücüne katılım oranı arttı

Ajans Press’in, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) verilerinden elde ettiği bilgilere göre ülkelere göre kadınların iş gücüne katılma oranları belli oldu. Türkiye’deki kadınlarda bu oranın yüzde 34’e çıktığı saptandı. 18 yıl öncesiyle kıyaslandığında, kadınların işgücüne katılma oranı yüzde 27 olarak görüldü. 2019 yılında iş gücünün basında konuşulma sayısı ise 13 bin 60 olarak kayıtlara geçti.

Ajans Press, iş gücü ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi ve Ajans Press ile ITS Medya’nın dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre bu yıl içerisinde iş gücü ile alakalı basına 13 bin 60 haber yansıdığı tespit edildi. Kadın iş gücü de basında farklı bir başlık oluştururken, çıkan haber sayısının bin 891 olduğu görüntülendi. Haber içerikleri incelendiğinde de kadınların iş gücüne katılımını arttırmak amacıyla düzenlenen kurs ve eğitim haberlerinin ön planda yer aldığı saptandı.

Ajans Press’in, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) verilerinden elde ettiği bilgilere göre Türkiye’deki kadınların iş gücüne katılma oranı yüzde 34 olarak saptandı. 18 yıl öncesiyle kıyaslandığında kadınların iş gücüne katılma oranı 2001 yılında yüzde 27 olarak görülürken 2019 yılı itibarıyla dünya genelinde kadınların iş gücüne katılma oranı yüzde 47 olarak gözlendi. En yüksek kadın iş gücü ise Doğu Asya ve Pasifik ülkelerinde görülürken, burada oran yüzde 59 olarak kaydedildi

İLGİLİ HABERLER