Turizm ve yatırım cenneti Hollanda

Avrupa ülkeleri arasında tarihi, kültürü ve turistlik mekânlarıyla göze çarpan Hollanda, aynı zamanda AB üyesi ülkeler içerisinde “yatırım cenneti” olarak da biliniyor. Yatırımcının Hollanda’yı tercih sebepleri arasında ilk sırada ülkenin sağladığı vergi avantajları ön plana çıkıyor.

Özgürlükler ülkesi Hollanda; kimi zaman yel değirmenleriyle, kimi zaman ise laleler ülkesi olarak adından sıkça söz ettiriyor. Aynı zamanda Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler arasında eşsiz bir lokasyona sahip olması da tabi ki gözden kaçmamalı… Hollanda son zamanlarda artık girişimciler açısından da bir cennet haline gelmeye başladı. Hollanda Ekonomik İşler Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Hollanda Dış Yatırım Ajansı’nın (NFIA) verilerine göre; 35 yılda 60 farklı ülkeden 3 bin 300’den fazla şirket ülkeye yatırım yaptı. 2016 yılı ilk yarısında ise NFIA aracılığıyla 7 Türk şirket Hollanda’da girişimde bulunarak 65 Hollandalı’ya ülkesinde istihdam sağladı.

Düşük vergi oranı yatırım teşvikini artırıyor

Girişimcileri Hollanda’ya çeken en büyük etken ise hiç şüphesiz ülkenin sağladığı düşük yasal kurumlar vergisi oranı, sürdürülebilir enerji için vergi indirimi programı, Ar-Ge teşviki, ithalatta KDV öteleme ve Expat’lara özel vergi indirimi. Bu durum yatırım talebinin artmasıyla ülkede konumlanmak isteyen girişimciler için de güçlü bir rekabet ortamı yaratıyor.

İLGİLİ HABERLER