Tüm dünyanın karantina dostu: fitness uygulamaları!

Küresel pandemi döneminde kepenk indiren birçok kurum ve dükkandan biri spor/fitness salonları oldu. Spor severler bu yoksunluk haline boyun eğmedi ve çözümü akıllı telefonlarında kullanabilecekleri sağlık ve fitness uygulamalarında buldu. Bu doğrultuda sağlık ve fitness uygulamalarının kurulumları, Mart ayının son haftasında yüzde 67 yükseldi ve oturumlar yıllık ortalamanın yüzde 48 üstüne çıkarken, uygulamalar Temmuz ayında Türkiye’de geçtiğimiz Nisan ayına göre yüzde 40 daha fazla kullanıldı.

Spor salonları ve fitness stüdyoları COVID-19 nedeniyle kapalı olduklarından tüketiciler, sağlıklı kalmak ve fitness rutinlerini evde sürdürebilmek için sağlık ve fitness uygulamalarına yöneldiler. Uygulama pazarlaması platformu Adjust‘ın veritabanındaki sağlık ve fitness kategorisinde tanımladığı uygulamaların dünya çapındaki kurulum ve oturumlarında görülen trendlerin analizine dayandırılarak açıklanan yeni verilerine göre, insanların yeni yıla girerken aldıkları kararların oluşturduğu kurulumlar Ocak ayının başında artarken, kullanıcılar COVID-19 tedbirleri ile birlikte sağlık ve fitness uygulamalarına daha çok ilgi gösterdiler ve Ocak ayından sonra normalde azalan kurulumlar bu yıl artarak devam etti.

Verilere göre, sağlık ve fitness uygulamalarının günlük kurulumları Mart ayı boyunca artarak Nisan ayının başlarında 2020’nin ortalama kurulum oranlarını yüzde 67 aştı. Oturumlar ise Mayıs ayına kadar kayda değer bir büyüme görmedi. Kurulumlar COVID-19 tedbirleri sürecinde artsa da, kullanıcıların bu uygulamaları kullanmaya başlamaları biraz zaman almış gibi görünüyor.

Kurulum ve oturum sayıları zirvelerini gördükten sonra azalmaya başladı ama oturumlar hala 2019’dan yüksek seyrediyor. Temmuz’daki kurulumlar 2019’a göre yüzde 7 daha yüksek ve tüm oturumların sayısı yüzde 61 oranında artmış durumda. Bu da gösteriyor ki, uygulamalar da kullanıcılar kadar antrenman yapıyor.

 

En çok egzersiz pazarları yapılıyor

Veriler ayrıca, kullanıcıların en çok pazar günleri egzersiz yaptıklarını gösteriyor. Haftanın başından cumaya kadar, hafta sonu planları ve “cheat day’ler” kullanıcıları sağlık ve fitness uygulamalarından uzaklaştırıyor gibi görünüyor. Bu uygulamalar 2020’de haftada en çok pazar günleri kullanılırken en az kullanıldıkları günse Cuma.

Adjust’ın kurucu ortağı ve CTO’su Paul H. Müller, “Pandemi ve ardından gelen önlemler, birçok kullanıcıyı hayat tarzlarını ve günlük alışkanlıklarını değiştirmek zorunda bıraktı,” diyor. “Verilerimize göre tüketicilerin sağlık ve fitness alışkanlıkları genel olarak değişti ve insanlar spor salonlarına gitmek yerine antrenmanlarını evde yapmayı tercih ediyorlar. Özellikle pandemiye karşı alınan önlemler devam ederken bu alışkanlıklardaki değişimler uzun vadeli olacak gibi görünüyor.”

 

Türkiye’deki kullanıcılar kendi fitness uygulamalarına sadık kaldı

Veriler ayrıca bölgesel değişimler hakkında da bilgiler içeriyor. Sağlık ve fitness uygulamalarının kullanımıyla, önlemlerin sıkılaştırılıp gevşetildiği zamanlar arasında bir korelasyon olduğu görülüyor.

  • ABD, önlemler Mart sonunda uygulanmaya başladıktan sonra kurulumların 2020 ortalamasının yüzde 58 üstüne çıkmasıyla önemli bir artış gördü. Tüketiciler, uygulamaları Mayıs ayında aktif olarak kullanmaya başladılar ve günlük oturumlar ortalamanın yüzde 25 üstüne çıktı. Günlük oturumlar Mayıs’tan sonra azalmaya başladı ancak Temmuz ayında ortalamanın yüzde 16 üstünde seyretti; bu da birçok kullanıcının hala aktif olduğu anlamına geliyor.
  • Almanya’da kurulumlar Mart ayının sonunda ciddi bir artış gördü ve 2020 ortalamasının yüzde 86 üstüne çıktı. Ocak ve Nisan arasında oturumlar üçe katlandı ve Mayıs’ta 2020 ortalamasının yüzde 38 üstünde performans gösterdi. Mayıs’tan beri az olmakla beraber bir düşüş yaşansa da, oturumlar Ocak’tan Temmuz’a kadar yüzde 67 oranında yükseldi. Bu yükseliş, kullanıcı sayısının devamlı arttığının göstergesi.
  • İngiltere’de, kurulumlar Nisan’da çok yüksek bir artış gördü ve 2020 ortalamasının yüzde 93 üstüne çıktı. Oturumlar da Mart sonundan Mayıs sonuna kadar istikrarlı bir şekilde arttı ve 25 Mayıs’ta zirveye ulaşarak 2020 ortalamasının yüzde 80 üstüne çıktı. Oturumların yavaş yavaş azalmaya başlamasına rağmen, Temmuz 2020’deki oturum sayısı Temmuz 2019’un iki katı.
  • Türkiye’de ise Nisan ayında, 2020 Şubat ayıyla karşılaştırdığımızda, fitness uygulamaları kurulumlarında yüzde 144’lük bir artış yaşandığı gözlemlendi. Oturumlar ise yüzde 21 artmıştı. Temmuz ayına baktığımızda ise, Nisan ayına göre kurulumlarda yüzde 76 düşüş ve oturumlarda yüzde 40 artış yaşandığı görülüyor. Daha fazla uygulama indirmemiş ve fakat indirdiğimiz uygulamaları kullanmış görünüyoruz.

 

İLGİLİ HABERLER