Toplu taşımada yeni dönem: Uzay mekiği

SpaceX’in kurucusu Elon Musk, Avustralya’daki Uluslararası Kozmonotik Konferansı’nda gezegenler arası yaşama dair yeni gelişmeleri açıkladı. Mars’ı kolonileştirmenin planlarını yapan Elon Musk 2022 yılında kızıl gezegene gitmenin hedeflendiğini belirtti.

Mars’a yolculuk sadece SpaceX’in yapı taşı olan yeniden kullanılabilir roketler yoluyla değil aynı zamanda şirketin çabalarını tamamen yeniden kullanılabilir devasa bir roket geliştirme üzerine odaklanılıyor.

Roketin kod adı “BFR” (Big F*cking Rocket) olup Falcon 9, Falcon Heavy ve Dragon’un yerine geçecek.

Elon Musk, “Eğer bunu başarabilirsek Falcon 9, Heavy ve Dragon bu sisteme entegre edilecek.” dedi.

BFR 106 metre uzunluğunda, 9 metre genişliğinde olacak ve 150 tonluk kargo taşıyabilecek. Bu da aracı dünyada geliştirilecek en büyük roket yapıyor.

Mars’a yüzer kişiyle gidilecek

Mars’a yolculuk için BFR’ın içinde 40 kabin bulunacak. Musk, bu kadinlerin iki veya üç kişi sığabilecek şekilde olacağını söylüyor. Yani her roket 100 yolcu taşıyacak. Önceden tasarlanan plana göre yörüngeye yeniden kullanılabilir tanklar yerleştirilip Mars’a ulaşmadan roketin yakıt alması sağlanacak.

https://www.instagram.com/p/BZm_FXPg6YZ/

Ay’a yolculuk da yapacak

SpaceX’in yeni roketi aynı zamanda Ay’a gidiş-dönüş yapacak. Musk’ın planı Ay’a daimi üs kurma. Konu hakkında, “2017 yılındayız, şimdiye kadar Ay’da üssümüzün olması lazımdı” diyen Elon Musk, ayrıca Moon Base Alpha programının nasıl görüneceğini paylaştı.

https://www.instagram.com/p/BZm88uhg1yN/

New York-Şanghay arası 29 dakika

Musk ayrıca yeni roket sisteminin Dünya üzerinde toplu taşıma için kullanılabileceğini belirtti. Eğer gerçekleşirse roketler kısa süreliğine atmosferden çıkacak ve dünyanın diğer ucuna ulaşacak. BFR ile toplu taşıma yapılırsa dünya üzerinde herhangi bir destinasyona 1 saatten kısa sürede ulaşılabilecek.

“Eğer bunlarla Ay ve Mars’a gidilebiliyorsa neden dünyada da kullanmayalım?” diyen Amerikalı mucit, projenin detaylarıyla ilgili de kısa bir video paylaştı.

Roketle toplu taşıma ne kadar tutar diye merak ederseniz Musk buna da bir açıklama getirdi. Elon Musk’ın Instagram hesabından yapılan açıklamaya göre roketle dünya seyahati yaklaşık olarak bir ekonomi sınıfı yolcu bileti kadar tutacakmış.

 

İLGİLİ HABERLER