Toplu taşımada en çok “metro” arandı

Online dijital pazarlama platformu SEMrush’ın Türkiye’deki toplu taşıma araçlarını mercek altında alan araştırmasına göre “metro” Türkiye’nin en çok aranılan toplu taşıma aracı oldu. “Marmaray”a duyulan ilgiyse son 3 yılda yüzde 108 arttı.

Dünyada büyük şehirlerin en temel sorunlarından biri olan trafiğe panzehir olarak gösterilen raylı sistemlere ilgi Türkiye’de de her geçen gün artıyor. Dijital pazarlama platformu SEMrush’ın geçtiğimiz 3 yılda yapılan çevrimiçi aramaları baz alan araştırmasına göre “metro” internette en fazla aranan ulaşım aracı olurken iki kıtayı yer altından birbirine bağlayan Marmaray’a gösterilen ilgi ise son üç yılda yüzde 108 arttı.

10’dan fazla toplu taşıma alternatifiyle özellikle büyük şehirlerindeki trafik yoğunluğuna çözüm arayan Türkiye, geçtiğimiz yıllarda bu alanda yapılan altyapı projelerini hızlandırmış durumda.  Türkiye’de 1988 yılından beri faaliyette olan metro, Marmaray ve Metrobus gibi, İstanbul trafiğini önemli ölçüde azaltmayı hedefleyen toplu taşıma araçlarının öncüsü olarak görülüyor Araştırmanın sonuçlarına göre “metro” kelimesi ayda ortalama 550 bin aranırken “Marmaray” ise 370 bin kez arandı.

Taksiye ilgi yüzde 39 arttı

Öte yandan araştırmaya göre Türkiye’de son 3 yılda online aramalarda taksiye gösterilen ilgi de yüzde 39 arttı. Üstelik mobil uygulamalardaki artışın tetiklediği çevrimiçi taksi arayışında Türkiye yalnız değil; İngiltere, Avustralya ve Almanya’da da taksiye duyulan ilgi her geçen gün artıyor. Almanya’da aynı dönemde taksi aramalarında yüzde 24 oranında bir artış yaşanırken, İngiltere’de yüzde 17, Avustralya’da ise yüzde 3’lük bir artış dikkat çekiyor.

İLGİLİ HABERLER