TikTok, toplama kamplarına dikkat çeken videoyu kaldırdığı için özür diledi

Çin merkezli sosyal paylaşım platformu TikTok, Müslüman bir kadının Doğu Türkistan’da yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çektiği videosunu kaldırmasıyla ilgili olarak özür diledi ve TikTok videonun bir saatten az bir süre içerisinde yeniden yüklendiğini duyurdu.

Amerikalı Müslüman bir kadın, TikTok’a yüklediği ve makyaj videosu olarak başlayan ancak sonrasında Çin’in Uygur Türklerine yönelik yaptığı insan hakları ihlallerini anlatan ve “Şimdi şu anda elinizdeki telefonu kullanarak Çin’de neler olduğunu araştırın. Nasıl toplama kampları kurarak masum Müslümanları tuttuklarını, ailelerinden ayırdıklarını, kaçırdıklarını, tecavüz ettiklerini, domuz eti yemeye, içki içmeye, dinlerini değiştirmeye zorladıklarını ve eğer bunları yapmazlarsa ölümle tehdit ettiklerini görün” ifadelerine yer verdiği videosu TikTok tarafından kaldırıldı.

TikTok’un açıklamasındaysa “Bu videoda olduğu gibi topluluk kurallarımız gereği hiçbir şeyin içeriğinin engellenmediğinin açıklığa kavuşturulması önemli. Videonun kaldırılmaması gerekiyordu” ifadelerine yer verildi. TikTok’un videosunu kaldırdığı Feroza Aziz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu, TikTok’un beni Uygur soykırımı konusunda susturmaya çalıştığı ilk durum değil. Cevap almayı hak ediyorum. Neyi saklamaya çalışıyorsun?” şeklinde konuştu. Genç kadın bir saat sonra yazdığı başka bir gönderisinde, “TikTok kamuoyundan özür diledi ve hesabımı geri verdi. Hesabımın, daha önce silinmiş bir başka hesabımdaki alakasız bir hiciv videosu nedeniyle alındığına inanıyor muyum? Hayır” dedi ve TikTok’un özrünü kabul etmedi.

ABD’de ise gittikçe büyüyen TikTok’un Çin hükümeti ile olan yakın ilişkileri ise uzun zamandır gündemde yeri koruyor ve eleştiriliyordu.  İnsan Hakları İzleme Örgütü, BBC’ye yaptığı açıklamada, TikTok’un Çin hükümetinden emir almadığını söylemesine rağmen politikalarına açıklık getirmediğini aktardı, şirketin içerik politikasında şeffaflık ilkesini izlemesi gerektiğini belirtti.

Kaynak: BBC

İLGİLİ HABERLER